Hanersun 445W Solar Panel 108 Cell N-Type TOPCon Bifacial All-Black HN18N-54HT445W
StarStarStarStarStar
(10 ratings)
Q&AQ&A
Max
Minimum order – 10 panels
We have changed the number of solar panels to comply with shipping terms. More info
Customer reviews & Questions
Verified buyer reviews
Customer Reviews A1 SolarStore on trustpilot
  • Reviews (10)
  • Questions
high efficiency, very satisfied.
Have a question about Hanersun 445W Solar Panel 108 Cell N-Type TOPCon Bifacial All-Black HN18N-54HT445W? Feel free to ask!
Specification
Rated Power Output 445 W
Voltage (VOC)38.9 V
Maximum String Voltage 1500 V
Number of cells108 Cell
Technology
  • Bifacial
  • N-Type
  • TOPCon
Cell TypeMonocrystalline
Rated Efficiency22.8 %
Connector TypeZ4S-abcd / MC4-EVO 2A / Others
Frame ColorBlack Frame
Dimensions LxWxH67.8 x 44.65 x 1.18 in
Weight51.37 lbs
Pallet Qty37
ManufacturerHanersun
Manufacturer Part #HN18N-54HT445W
Operating Temperatures -40°F to 158°F
Scope of Application
  • Boats
  • Home
  • RV
  • Residential
Warranty25 Years Product Warranty / 30 Years Linear
More Hanersun products
3 products
Attachments
About product
  • 108 half-cut N-Type cells
  • 445 W nameplate capacity
  • 22.8% efficiency
  • 1500 V DC maximum system voltage
  • Z4S-abcd/MC4-EVO 2A/Others connectors
  • 25 years of product and 30 years of performance warranty
Increased efficiency of up to 22.8 percent
Keeping the cool in high temperatures
High quality standards
Low degradation for a longer lifespan
A panel that can handle hail, wind and snow
The 1.18" frame built of Black anodised aluminium and a layer of protective tempered glass make this module weather-resistant. The front side of the modules can withstand a 5400 Pa load, whereas the back side can withstand a 2,400 Pa load.
Outstanding all-black design
Size
67.8" x 44.65" x 1.18"