Talesun 450W Solar Panel 96 Cell N-Type TOPCon Bifacial All-Black TM3G48M-450
- SpecificationCompareSee all
- Rated Power Output 450 W
- Voltage (VOC)35.64 V
- Number of cells96 Cell
- Cell TypeMonocrystalline
Customer reviews & Questions
Specification
| Rated Power Output | 450 W |
| Voltage (VOC) | 35.64 V |
| Maximum String Voltage | 1500 V |
| Number of cells | 96 Cell |
| Technology |
|
| Cell Type | Monocrystalline |
| Rated Efficiency | 22.50 % |
| Connector Type | T01/LJQ-3-CSY/MC4/MC4-EVO2 |
| Frame Color | Black Frame |
| Dimensions LxWxH | 69.37 x 44.65 x 1.18 in |
| Weight | 54.45 lbs |
| Pallet Qty | 36 |
| Manufacturer | Talesun |
| Manufacturer Part # | TM3G48M-450 |
| Operating Temperatures | −40°F to +185°F |
| Scope of Application |
|
| Use |
|
| Warranty | 15 Years Quality Assurance / 30 Years Power Output Guarantee |
More Talesun products
13 productsAttachments
About product
TM3G48M-450 is a model that uses a number of technologies to bring durability and performance to the next level.
Half-cut cell technology adds a few more percent to the overall performance, making this model a great example of efficiency. Talesun Solar made solar cells in TM3G48M-450 two times smaller than the standard size, thus reducing power loss and improving low-light behavior.
Half-cut cell technology adds a few more percent to the overall performance, making this model a great example of efficiency. Talesun Solar made solar cells in TM3G48M-450 two times smaller than the standard size, thus reducing power loss and improving low-light behavior. The efficiency of this model reaches 22.50% — well above the market’s average. And while conventional panels use only one side to absorb photons, bifacial modules employ both sides at the same time. Thanks to the technology, this model can be up to 30% more efficient. Cell surface, back foil and frame are completely black, giving the model unrivaled aesthetics. Talesun Solar provides an industry-leading 30-year performance warranty and a 15-year product warranty.
TM3G48M-450 ensures maximum power production. 22.50 percent module efficiency is achieved using N-Type technology and a powerful antireflective coating. This is much greater than the norm, resulting in significant additional savings throughout the years of operation.
Even at high temperatures, TM3G48M-450 remains efficient. It loses just -0.29% efficiency for every 1.8°F over 77°F, letting you make the most of the sunniest hours.
TM3G48M-450 is subject to rigorous quality and reliability testing as well as many quality checks throughout the production process. The level of automation in the manufacturing facilities virtually eliminates human error. To guarantee that you receive the finest, REC is committed to quality, safety and dependability.
These panels will lose no more than 1% of their power output in the first year of service. From the 2nd year to the 30th year, the average annual power decline will be no more than 0.4%. The module retains over 87.40% of its original output after 30 years. Guaranteed by Talesun Solar.
TM3G48M-450 is PID, salt, acid, and ammonia resistant. It can also bear mechanical loads of up to 5400 Pa on the front and 2,400 Pa on the back. This durability is mostly owing to the 1.18" thick Black anodised aluminium frame and a layer of protective glass.
The panel has a sleek, all-black style that complements any roof beautifully. Talesun Solar uses unique treatment and selection procedures to guarantee optimum cell color. The cells are connected by thinner wires, and from a distance, the surface of the modules seems seamless and smooth.
69.37" x 44.65" x 1.18"
54.45 lb
Close-wattage solar panels
23 productsREC 445W Solar Panel 144 Cell HJT REC445AA-72-XV Wholesale 29 panels per pallet
FAQ
More Solar Panels
214 productsRelated materials