Hyperion (Runergy) 440W Solar Panel 108 Cell Bifacial HY-DH108N8B-440 Wholesale 36 panels per pallet
- SpecificationCompareSee all
- Price per Watt0.44
- Rated Power Output 440 W
- Voltage (VOC)39.16 V
- Number of cells108 Cell
- Cell TypeMonocrystalline
Customer reviews & Questions
Specification
| Rated Power Output | 440 W |
| Voltage (VOC) | 39.16 V |
| Maximum String Voltage | 1500 V |
| Number of cells | 108 Cell |
| Technology |
|
| Cell Type | Monocrystalline |
| Rated Efficiency | 22.5 % |
| Connector Type | EVO2 or similar |
| Backsheet Color | Bifacial Backsheet |
| Frame Color |
|
| Dimensions LxWxH | 67.8 x 44.65 x 1.18 in |
| Pallet dimensions LxWxH | 67.8 x 44.65 x 42.48 in |
| Weight | 53.35 lbs |
| Pallet Qty | 36 |
| Manufacturer | Hyperion Solar (Runergy) |
| Manufacturer Part # | HY-DH108N8B-440 |
| Operating Temperatures | −40°F to +185°F |
| Scope of Application |
|
| Use |
|
| Warranty | 25-year product warranty and 30-year linear power warranty |
More Hyperion Solar (Runergy) products
6 productsHyperion (Runergy) 450W Solar Panel 108 Cell Bifacial HY-DH108N8B-450 Wholesale 36 panels per pallet
Hyperion (Runergy) 405W Solar Panel 108 Cells Bifacial HY-DH108P8B-405 Clearance
Attachments
FAQ
Close-wattage solar panels
23 productsHyundai 440W Solar Panel 108 Cell All-Black Bifacial HiS-T440NF(BK) Wholesale 36 panels per pallet
About product
HY-DH108N8B-440 is a model that uses a number of technologies to bring durability and performance to the next level. Each of the panel’s 108 cells is only half the size of a traditional solar cell. This grants HY-DH108N8B-440 lower resistive losses and better shade tolerance. Not surprisingly, the efficiency of this module is quite high – 22.5%. And while conventional panels use only one side to absorb photons, bifacial modules employ both sides at the same time. Thanks to the technology, this model can be up to 30% more efficient. Hyperion (Runergy) paid as much attention to durability as they did to performance. HY-DH108N8B-440 is guaranteed to retain at least 87.40% of output after 30 years. Product warranty for this panel lasts 25 years.
HY-DH108N8B-440 guarantees the highest power output. N-Type technology and potent antireflective coating result in 22.5% module efficiency. This is significantly higher than average, which will result in substantial extra savings over the years of operation.
Even at high temperatures, HY-DH108N8B-440 remains efficient. It loses just -0.29% efficiency for every 1.8°F over 77°F, letting you make the most of the sunniest hours.
Hyperion (Runergy) strict manufacturing standards include multiple tests to provide extreme quality assurance. The facilities are highly automated, allowing the company to maintain high standards and keep the level of warranty claims very low.
The amount of power output loss experienced by these panels during the first year of operation will not exceed 1%. The average yearly power drop from the second to the 30th year will not surpass 0.4%. After 30 years, the module will still produce more than 87.40% of its initial output.
HY-DH108N8B-440's design makes it suitable for both residential and business rooftops. The use of a strong 1.18" frame composed of anodized aluminum alloy boosts durability and strength. The model can withstand a significant snow load of up to 5400 Pa. The panel's back can withstand 2400 Pa, guaranteeing that your system will resist even the fiercest winds.
67.8" x 44.65" x 1.18"
53.35 lb
More Wholesale Solar Panels
124 productsRegitec 415W Solar Panel 108 Cell RMH54/415B1 Wholesale 36 panels per pallet
Regitec 430W Solar Panel 108 Cell All-Black Bifacial RMHT54/430AB2 Wholesale 36 panels per pallet
Waaree 540W Solar Panel 144 Cell Bifacial Bi-55-540 Wholesale 31 pieces per pallet (Min. 10 pallets)
Related materials