Talesun Solar 445W Solar Panel 108 Cells N-Type Bifacial All-Black Dual Glass TM7G54M-445 Wholesale 36 panels per pallet
Authorized Distributor
StarStarStarStarStar
(63 ratings)
Max1 PLT
(36 pcs)
Minimum order – 36 panels
We have changed the number of solar panels to comply with shipping terms. More info
Customer reviews & Questions
Verified buyer reviews
Customer Reviews A1 SolarStore on trustpilot
  • Reviews (63)
  • Questions
efficient panels my inverter reads high wattage output.
black finish looks awesome and blends right in
Looks great on my roof and works like a champ.
Performs as promised maybe even better really efficient and handles dust surprisingly well
perfect for our solar farm the bifacial actually works better than we thought no complaints
These feel durable and look great on the roof.
Our ski cabin stays powered year-round with solar. Works even in winter
We put solar on our remote cabin, and now we have power without relying on a generator.
Solar panels helped my laundromat cut electricity costs significantly
the glass looks tough good build quality I’m getting better yield than my old panels.
upgraded from 350w panels to these 450w and wow what a difference worth every penny
so far so good, they charge my battery fast and look good too
Super happy with these Talesun panels easy install and high output both sides work well
Our school switched to solar, and the energy savings go straight to student programs
Super clean look all black finish is gorgeous. I get more power than my old 400W panels.
Installed 936 panels on my farm amazing production.
Our Airbnb guests love that our house is solar-powered. It's a great investment
The solar panels on my office roof generate more energy than we use
Great panels solid build and performance just as promised
Wasn't sure about Talesun but wow these panels are top quality. Using em on a 1500V string setup and zero issues.
Best investment for my workshop. I power all my machines with solar energy
they look good on my garage and give good energy even in evening sun happy with em
We put solar panels on our barn, and now we power all our equipment off the grid.
No regrets going solar! My home is fully powered with no monthly bills.
We added solar panels to our farm, and now our irrigation system runs on sunlight
My home business relies on solar power, and I couldn't be happier with the savings
panels are amazing and the delivery was super fast
Been running them for a month, performance is solid.
Impressed with the build quality—definitely not like the cheap ones.
Have a question about Talesun Solar 445W Solar Panel 108 Cells N-Type Bifacial All-Black Dual Glass...? Feel free to ask!
Specification
Rated Power Output 445 W
Voltage (VOC)39.45 V
Maximum String Voltage 1500 V
Number of cells108 Cell
Technology
  • Bifacial
  • N-Type
Cell TypeMonocrystalline
Rated Efficiency22.80 %
Connector TypeMC4/MC4-EVO2A/Others
Frame ColorBlack Frame
Dimensions LxWxH67.8 x 44.65 x 1.18 in
Pallet dimensions LxWxH67.8 x 44.65 x 42.48 in
Weight54.01 lbs
Pallet Qty36
ManufacturerTalesun
Manufacturer Part #TM7G54M-445
Operating Temperatures −40°F to +185°F
Scope of Application
  • Boats
  • Buildings
  • Home
  • RV
  • Residential
Warranty15 Years Quality Assurance / 30 Years Power Output Guarantee
More Talesun products
15 products
Attachments
About product
Another advantage is the half-cut cell technology. TM7G54M-445 has solar cells half the size of those installed in conventional panels. The main benefits are decreased power loss, improved longevity and better low-light performance. The efficiency of this model reaches 22.80% — well above the market’s average. And while conventional panels use only one side to absorb photons, bifacial modules employ both sides at the same time. Thanks to the technology, this model can be up to 30% more efficient. The innovations made the appearance of the panel as impressive as the specs. A mere 1.18" thick, this model is completely black with a smooth surface. This beauty doesn’t compromise the quality or reliability of the panel. Talesun Solar provides an industry-leading 30-year performance warranty and a 15-year product warranty.
  • 108 half-cut N-type Mono-Crystallin cells
  • 445 W nameplate capacity
  • 22.80% efficiency
  • 1500 V DC maximum system voltage
  • MC4/MC4-EVO2A/Others connectors
  • Dual glass (glass-on-glass) construction
  • 15 years of product and 30 years of performance warranty
More energy and efficiency
The N-type Mono-Crystallin technology further improves an already excellent efficiency of 22.80 percent. TM7G54M-445 produces 445 W of power under typical test settings.
Exceptional performance in scorching weather
Quality and reliability
Low degradation for a longer lifespan
A panel that can handle hail, wind and snow
This module is weatherproof due to the 1.18" frame manufactured from anodized aluminum alloy and dual glass construction — a tempered glass layer on both the front and rear. The modules' front and rear sides can withstand loads of 5400 and 2400 Pa, respectively."
Outstanding all-black design
Size
67.8" x 44.65" x 1.18"