Meyer Burger 390W Solar Panel 120 Cell All-Black MB-390-HJT120-BB-T2 Clearance
StarStarStarStarStar
(37 ratings)
Q&AQ&A
This product is out of stock
More Meyer Burger products
3 products
Limited stock
Meyer Burger 375W Solar Panel 120 Cell HJT All-Black MB_B120AyB_375 Clearance
View
In stock
Meyer Burger 385W Solar Panel 120 Cell HJT All-Black MB_B120AyB_385 Clearance
  • boxLocal pickup only
  • Pickup on Fri, May 22 from Hollywood, FL
View
Customer reviews & Questions
Verified buyer reviews
Customer Reviews A1 SolarStore on trustpilot
  • Reviews (37)
  • Questions (2)
Black on black roof looks like art. Love the aesthetics :)
meyer burger panels great stuff. All black look smooth luxury feel
Sleek glossy finish no glare.
Sleek glossy finish no glare.
meyer burger panels are top-notch, perfect for my home.
Excellent store service, Meyer Burger panels are not only good looking but very powerful.
I picked up my order at Sacramento. The workers at the warehouse were really helpful.
Excellent store service, quick delivery, meyer burger panels work great!
Did extensive research before choosing A1. Their prices are unbeatable, highly recommend!
Not really impressed with the performance, generates less power than I expected for this price.
Outstanding customer service! The team went above and beyond to ensure our satisfaction
It's a nice solid panel. They arrived well packed and undamaged.
Quality panels & perform well!
Quality panels & perform well!
E Spencer
02/08/2025
A1 SolarStore
Dunkan Berg
03/19/2024
How many pallets per container?
A1 SolarStore
30 panels per pallet/26 pallets/780
Specification
Rated Power Output 390 W
Voltage (VOC)44.6 V
Maximum String Voltage 1000 V
Number of cells120 Cell
Cell TypeMonocrystalline
Rated Efficiency21.2 %
Connector TypeMC4 or MC4-Evo
Backsheet ColorBlack Backsheet
Frame ColorBlack Frame
Dimensions LxWxH69.6 x 41.0 x 1.4 in
Weight43.4 lbs
Pallet Qty30
ManufacturerMeyer Burger
Manufacturer Part #MB-390-HJT120-BB-T2
Operating Temperatures −40°F to +185°F
Scope of Application
  • Boats
  • Home
  • RV
  • Residential
Warranty25 Year Product and Performance Warranty
Close-wattage solar panels
4 products
In stock
  • boxLocal pickup only
Alexus Solar 400W Solar Panel 108 Cell PERC All-Black ALEX-400-B-54-S Clearance
  • Pickup on Fri, May 22 from Orlando, FL
Attachments
About product
  • 120 half-cut cells
  • 390 W nameplate capacity
  • 21.2% efficiency
  • 1000 V DC maximum system voltage
  • MC4 or MC4-EVO2 connectors
  • 25 years of product and 25 years of performance warranty
High efficiency of 21.2 percent
Heat-resistant performance
High quality standards
Low degradation for increased lifespan
Certified for the most challenging environmental conditions
MB-390-HJT120-BB-T2 is resistant to PID, salt, acid and ammonia. It can also withstand up to 6000 Pa mechanical load on the front and 4000 Pa on the back. Such robustness is mainly due to the 1.4" thick anodized aluminum frame and a layer of protective glass.
Outstanding all-black design
Size
69.6" x 41" x 1.4"