Q CELLS 430W Solar Panel 108 Cell Q.ANTUM NEO HQC-430-QTRON-BKM-G2.H1+-AC-DCA Assembled in the USA
- SpecificationCompareSee all
- Rated Power Output 430 W
- Voltage (VOC)39.32 V
- Number of cells108 Cell
- Cell TypeMonocrystalline
Customer reviews & Questions
Specification
| Rated Power Output | 430 W |
| Voltage (VOC) | 39.32 V |
| Maximum String Voltage | 1000 V |
| Number of cells | 108 Cell |
| Technology | Q.ANTUM NEO |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Rated Efficiency | 22.0 % |
| Connector Type | Stäubli MC4 |
| Backsheet Color | White Backsheet |
| Frame Color | Black Frame |
| Dimensions LxWxH | 67.8 x 44.6 x 1.57 in |
| Weight | 50.59 lbs |
| Pallet Qty | 36 |
| Manufacturer | Hanwha Q CELLS |
| Manufacturer Part # | HQC-430-QTRON-BKM-G2.H1+-AC-DCA |
| Operating Temperatures | −40°F to +185°F |
| Scope of Application |
|
| Use |
|
| Warranty | 25-year product warranty and 25-year linear performance warranty |
More Hanwha Q CELLS products
7 productsQ CELLS 410W Solar Panel 132 Cell Q.ANTUM Q.PEAK DUO BLK ML-G10+ Assembled in USA Clearance
Q CELLS 430W Solar Panel 108 Cell Q.ANTUM NEO QTRON-BKM-G2.H+-DCA Domestic Content
Attachments
About product
This item includes domestic content and, if used in accordance with the provisions set forth by the IRS, may qualify the taxpayer for a Domestic Content Bonus Credit.
Domestic components: Module - J/box; Inverter - PCBA DC-DC, PCBA DC-AC, Enclosure & Production
Among the newest offerings of Q CELLS, HQC-430-QTRON-BKM-G2.H1 -AC-DCA is part of the Q.TRON AC series. These panels use state-of-the-art technology to achieve high efficiency and dependability. The Q.ANTUM NEO technology ensures excellent power output.
Half-cut cell technology adds a few more percent to the overall performance, making this model a great example of efficiency. Q CELLS made solar cells in HQC-430-QTRON-BKM-G2.H1 -AC-DCA two times smaller than the standard size, thus reducing power loss and improving low-light behavior. At 22.0% efficiency, HQC-430-QTRON-BKM-G2.H1 -AC-DCA offers surprising performance for its weight and size. Q CELLS provides 25 years of product warranty and guarantees that after 25 years, performance will be at 90.58% or more.
This Q CELLS panel produces 430 W of power at 22.0 percent efficiency. High levels of energy output are reached by utilizing the most recent innovations in the solar sector. A more efficient panel produces more per square foot and pays for itself sooner.
HQC-430-QTRON-BKM-G2.H1 -AC-DCA receives multiple quality checks throughout the manufacturing process and is subject to stringent quality and reliability testing. The manufacturing facilities are highly automated, eliminating the risk of human error. Q CELLS is dedicated to quality, safety, and reliability to ensure you get the very best.
These panels will lose no more than 1.5% of their power output in the first year of service. From the 2nd year to the 25th year, the average annual power decline will be no more than 0.33%. The module retains over 90.58% of its original output after 25 years. Guaranteed by Q CELLS.
HQC-430-QTRON-BKM-G2.H1 -AC-DCA is PID, salt, acid, and ammonia resistant. It can also bear mechanical loads of up to 8100 Pa on the front and 5400 Pa on the back. This durability is mostly owing to the 1.57" thick black anodised aluminium frame and a layer of protective glass.
67.8" x 44.6" x 1.57"
50.59 lb
Close-wattage solar panels
11 productsFAQ
More US assembled products
34 productsRelated materials
More Solar Panels
213 products