REC 450W Solar Panel 88 Cell HJT All-Black REC-450-AA-PURE-RX
- SpecificationCompareSee all
- Rated Power Output 450 W
- Voltage (VOC)65.1 V
- Number of cells88 Cell
- Cell TypeMonocrystalline
Customer reviews & Questions
Specification
| Rated Power Output | 450 W |
| Voltage (VOC) | 65.1 V |
| Maximum String Voltage | 1000 V |
| Number of cells | 88 Cell |
| Technology | HJT |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Rated Efficiency | 21.6 % |
| Connector Type | Stäubli MC4 |
| Backsheet Color | Black Backsheet |
| Frame Color | Black Frame |
| Dimensions LxWxH | 68 x 47.4 x 1.2 in |
| Weight | 50 lbs |
| Pallet Qty | 33 |
| Manufacturer | REC |
| Manufacturer Part # | REC-450-AA-PURE-RX |
| Operating Temperatures | −40°F to +185°F |
| Scope of Application |
|
| Use |
|
| Warranty | 25-year REC ProTrust warranty (labor & product & performance) |
More REC products
3 productsREC 445W Solar Panel 144 Cell HJT REC445AA-72-XV Wholesale 29 panels per pallet
REC 460W Solar Panel 88 Cell HJT Bifacial All-Black REC460AA PURE-RX
Attachments
About product
REC-450-AA-PURE-RX is a PV module fit for both residential and commercial applications. REC engineers made the ALPHA® PURE-RX series durable and efficient while minimizing the amount of useful space required for their operation.
To further boost the performance, REC employs half-cut cell technology. Each of the panel’s 88 cells is only half the size of a traditional solar cell. This grants REC-450-AA-PURE-RX lower resistive losses and better shade tolerance. Given its size and weight, REC-450-AA-PURE-RX's efficiency of 21.6% is quite impressive. Cell surface, back foil, and frame are completely black, giving the model unrivaled aesthetics. REC provides 25 years of product warranty and guarantees that after 25 years, performance will be at 92% or more.
REC-450-AA-PURE-RX guarantees the highest power output. REC heterojunction cells with gapless technology and potent antireflective coating result in 21.6% module efficiency. This is significantly higher than average, which will result in substantial extra savings over the years of operation.
A low temperature coefficient means greater energy production at high operating temperatures. REC-450-AA-PURE-RX loses just -0.24% of efficiency for every 1.8°F above 77°F.
Multiple tests are part of the REC tight production requirements, which offer the highest level of quality assurance. Because of the facilities' high degree of automation, the business is able to uphold strict standards and minimize the number of warranty claims to an absolute minimum.
REC guarantees slow deterioration over the next 25 years. The performance will decline by no more than 2% during the first year and then by no more than 0.25% every year after that. After 25 years, your modules will retain at least 92% of their original performance. This 450 W REC solar panel also comes with a substantial 25-year product warranty.
REC-450-AA-PURE-RX is PID, salt, acid, and ammonia resistant. It can also bear mechanical loads of up to 7000 Pa on the front and 4000 Pa on the back. This durability is mostly owing to the 1.2" thick black anodised aluminium frame and a layer of protective glass.
The panel features an all-black design that looks great on any roof. The manufacturer ensures excellent cell color by special treatment and selection processes. REC engineers use thinner wires to connect the cells, and at a distance, the surface of the modules appears smooth and uninterrupted.
68" x 47.4" x 1.2"
50 lb
Close-wattage solar panels
24 productsREC 445W Solar Panel 144 Cell HJT REC445AA-72-XV Wholesale 29 panels per pallet
FAQ
More Solar Panels
213 productsRelated materials