ROVSUN 28k BTU 2-Zone Mini Split Air Conditioner with Heat Pump (18k+18k, 20 SEER2, 230V)
- SpecificationCompareSee all
- TypeMini-Splits
- BTU Capacity28000 BTU
- Max. Coverage Area950 sq.ft.
- Tonnage2.3 Ton
- SEER220.0 SEER2
Customer reviews & Questions
Specification
| US Made | US Made |
| Zones | 2-zone |
| Manufacturer | ROVSUN |
| Manufacturer Part # | TMSC-18HA2/I2XI19B-I + TMSC-27HA2/I2XI19B-O |
| Type | Mini-Splits |
| BTU Capacity | 28000 BTU |
| Max. Coverage Area | 950 sq.ft. |
| Tonnage | 2.3 Ton |
| Refrigerant Compatibility | R454B |
| Phase | 1-phase |
| Voltage | 230 V |
| Decibel Rating | 28 dBA |
| Mount type | Wall Mount |
| Filter Type | Reusable Filter |
| Color | White |
| Features |
|
| Air Handler Dimensions LxWxH | 39.76 x 8.66 x 12.4 in |
| Condenser Dimensions L x W x H | 38.5 x 16.57 x 31.61 in |
| SEER2 | 20.0 SEER2 |
| Warranty | 1 Year |
More ROVSUN products
19 productsROVSUN 9k BTU Mini Split Air Conditioner with Heat Pump (19 SEER2, 115V)
ROVSUN 11.5k BTU Mini Split Air Conditioner with Heat Pump (17 SEER2, 230V)
ROVSUN 11.5k BTU Mini Split Air Conditioner with Heat Pump (17 SEER2, 115V)
Attachments
About product
ROVSUN 2-Zone 18,000 18,000 BTU Mini Split AC excels in larger homes or commercial spaces, cooling up to 950 sq ft across two equal large rooms like living room master bedroom (~750 sq ft each), open kitchens, offices, or garages needing balanced high-capacity zoning.
Key features include 20 SEER2 efficiency for 30-35% energy savings with R454B refrigerant (superior to R32), 4-in-1 modes (cool/heat to -13°F, dehumidify, fan), ultra-quiet 28 dBa operation, app/remote/Alexa/Google controls, 24-hr timer, iFEEL, turbo boost, auto defrost, and self-cleaning.
Stands out with matched dual 18k BTU handlers from one compact 28k BTU outdoor unit (208-230V, COP2 3.2, HSPF2-4 8.5), larger indoor size (8.66"D x 39.76"W x 12.4"H, 27.56 lbs each), pre-charged 25-ft lines (1/4" liquid/3/8" gas), ETL/AHRI certification, and pro inverter performance.
More Air Conditioners
129 productsCostway 10k BTU 4-in-1 Portable Air Conditioner 350 sq ft (White)
Costway 10k BTU 4-in-1 Portable Air Conditioner 350 sq ft (Black)
Costway 10k BTU 3-in-1 Portable Air Conditioner 350 sq ft (Black)
Related materials