ROVSUN 28k BTU 2-Zone Mini Split Air Conditioner with Heat Pump (9k+18k, 20 SEER2, 230V)
- SpecificationCompareSee all
- TypeMini-Splits
- BTU Capacity28000 BTU
- Max. Coverage Area950 sq.ft.
- Tonnage2.3 Ton
- SEER220.0 SEER2
Customer reviews & Questions
Specification
| US Made | US Made |
| Zones | 2-zone |
| Manufacturer | ROVSUN |
| Manufacturer Part # | TMSC-09HA2/I2XI19B-I + TMSC-18HA2/I2XI19B-I + TMSC-27HA2/I2XI19B-O |
| Type | Mini-Splits |
| BTU Capacity | 28000 BTU |
| Max. Coverage Area | 950 sq.ft. |
| Tonnage | 2.3 Ton |
| Refrigerant Compatibility | R454B |
| Phase | 1-phase |
| Voltage | 230 V |
| Decibel Rating | 28 dBA |
| Mount type | Wall Mount |
| Filter Type | Reusable Filter |
| Color | White |
| Features |
|
| Air Handler Dimensions LxWxH | 31.92 x 7.99 x 11.49 in |
| Condenser Dimensions L x W x H | 38.5 x 16.57 x 31.61 in |
| SEER2 | 20.0 SEER2 |
| Warranty | 1 Year |
More ROVSUN products
19 productsROVSUN 9k BTU Mini Split Air Conditioner with Heat Pump (19 SEER2, 115V)
ROVSUN 11.5k BTU Mini Split Air Conditioner with Heat Pump (17 SEER2, 230V)
ROVSUN 11.5k BTU Mini Split Air Conditioner with Heat Pump (17 SEER2, 115V)
Attachments
Related materials
More Air Conditioners
129 productsCostway 10k BTU 4-in-1 Portable Air Conditioner 350 sq ft (White)
Costway 10k BTU 4-in-1 Portable Air Conditioner 350 sq ft (Black)
Costway 10k BTU 3-in-1 Portable Air Conditioner 350 sq ft (Black)