Rubix Giga Stack Series RGS51100 5.12kWh 100Ah 48V LiFePO4 Battery
- SpecificationCompareSee all
- AMP Hours100 Ah
- Voltage48 V
- ChemistryLiFePO4
Customer reviews & Questions
Specification
| AMP Hours | 100 Ah |
| Battery Voltage Level | Low voltage |
| Scope of Application |
|
| US Made | US Made |
| Voltage | 48 V |
| Chemistry | LiFePO4 |
| Dimensions LxWxH | 40 x 30 x 22 in |
| Weight | 117 lbs |
| Manufacturer | Rubix |
| Manufacturer Part # | RGS51100 |
| Operating Temperatures | 32°F to 120°F |
| Warranty | 12 years |
More Rubix products
9 productsRubix Stack Series RS51100 5.12kWh 100Ah 48V LiFePO4 Battery
Rubix Stack Series RS25200 5.12kWh 200Ah 24V LiFePO4 Battery
5kWh Solar Backup: Rubix 48V LiFePO4 Battery + 5kW SRNE Hybrid Inverter - ESS kit
Attachments
Related materials
More Deep Cycle Batteries
109 products