Rubix Stack Series RS25200 5.12kWh 200Ah 24V LiFePO4 Battery
- SpecificationCompareSee all
- AMP Hours200 Ah
- Voltage24 V
- ChemistryLiFePO4
Customer reviews & Questions
Specification
| AMP Hours | 200 Ah |
| Battery Voltage Level | Low voltage |
| Scope of Application |
|
| US Made | US Made |
| Voltage | 24 V |
| Chemistry | LiFePO4 |
| Dimensions LxWxH | 22.6 x 19.3 x 6.2 in |
| Weight | 108 lbs |
| Manufacturer | Rubix |
| Manufacturer Part # | RS25200 |
| Operating Temperatures | 32°F to 120°F |
| Warranty | 10 years |
More Rubix products
6 productsRubix Giga Stack Series RGS51100 5.12kWh 100Ah 48V LiFePO4 Battery
Rubix Stack Series RS51100 5.12kWh 100Ah 48V LiFePO4 Battery
Rubix Giga Stack Series RGS51205 10.5kWh 205Ah 48V LiFePO4 Battery
Attachments
Related materials
More Deep Cycle Batteries
99 productsInterstate DCM0035 35Ah 12V AGM Deep-Cycle Battery
Interstate GEL0035 31Ah 12V Gel Deep-Cycle Battery
Interstate DCM0055 55Ah 12V AGM Deep-Cycle Battery