Rubix Giga Stack Series RGS51205 10.5kWh 205Ah 48V LiFePO4 Battery
- SpecificationCompareSee all
- AMP Hours205 Ah
- Voltage48 V
- ChemistryLiFePO4
Customer reviews & Questions
Specification
| AMP Hours | 205 Ah |
| Battery Voltage Level | Low voltage |
| Scope of Application |
|
| US Made | US Made |
| Voltage | 48 V |
| Chemistry | LiFePO4 |
| Dimensions LxWxH | 40 x 30 x 22 in |
| Weight | 199 lbs |
| Manufacturer | Rubix |
| Manufacturer Part # | RGS51205 |
| Operating Temperatures | 32°F to 120°F |
| Warranty | 12 years |
More Rubix products
9 productsRubix Giga Stack Series RGS51100 5.12kWh 100Ah 48V LiFePO4 Battery
Rubix Stack Series RS51100 5.12kWh 100Ah 48V LiFePO4 Battery
Rubix Stack Series RS25200 5.12kWh 200Ah 24V LiFePO4 Battery
Attachments
Related materials
More Deep Cycle Batteries
109 products