Sirius PV 450W Solar Panel 108 Cell N-Type ELNSM54M-HC-N-450-DC:BS-E-J Domestic Content
StarStarStarStarStar
(8 ratings)
Q&AQ&A
Max
Minimum order – 10 panels
We have changed the number of solar panels to comply with shipping terms. More info
Customer reviews & Questions
Verified buyer reviews
Customer Reviews A1 SolarStore on trustpilot
  • Reviews (8)
  • Questions
Does exactly what it promises. No complaints.
Went with 18 panels for whole house system. Efficiency is legit around 20% like they say.
Have a question about Sirius PV 450W Solar Panel 108 Cell N-Type ELNSM54M-HC-N-450-DC:BS-E-J Domestic Content? Feel free to ask!
Specification
Rated Power Output 450 W
Voltage (VOC)39.21 V
Maximum String Voltage 1500 V
Number of cells108 Cell
TechnologyN-Type
Cell TypeMonocrystalline
Rated Efficiency23.07 %
Connector TypeMC4 / MC4-compatible
Backsheet ColorWhite Backsheet
Frame ColorBlack Frame
Dimensions LxWxH67.80 x 44.65 x 1.38 in
Weight47.39 lbs
Pallet Qty31
ManufacturerSirius
Manufacturer Part #ELNSM54M-HC-N-450 DC:BS-E-J
Operating Temperatures −40°F to +185°F
Scope of Application
  • Boats
  • Home
  • RV
  • Residential
Warranty25 Years Product Warranty / 30 Years Linear
More Sirius products
2 products
In stock
Sirius 410W Solar Panel 108 Cell PERC ELNSM54M-HC-410 Assembled in the USA
  • Pickup on Fri, May 22 from Punta Gorda, FL
  • Delivery on May 21–27
View
Attachments
About product
The use of half-cut cell technology is an additional perk. The solar cells of ELNSM54M-HC-N-450 DC:BS-E-J are half the size of those found in standard panels. Major advantages include reduced power consumption, extended life and enhanced efficiency in low-light conditions. Given its size and weight, ELNSM54M-HC-N-450 DC:BS-E-J efficiency of 23.07% is quite impressive. Novel design solutions allow this panel to look as well as it performs. This model is just 1.38" in depth and is jet black with a sleek finish. The panel's functionality and durability are not affected by its aesthetic appeal though. Sirius provides an industry-leading 30-year performance warranty and a 25-year product warranty.
  • 108 half-cut N-Type cells
  • 450 W nameplate capacity
  • 23.07% efficiency
  • 1500 V DC maximum system voltage
  • MC4 connectors
  • 25 years of product and 30 years of performance warranty
Increased power and efficiency
N-Type technology improves on an already high efficiency of 23.07 percent. The manufacturer created an efficient and highly durable model by adding a robust PID resistance and unique glass lamination on top. ELNSM54M-HC-N-450 DC:BS-E-J produces 450 W of power under standard test conditions.
Better performance at high temperatures
High quality standards
Reliability and degradation resistance
Sirius guarantees slow deterioration over the next 30 years. The performance will decline by no more than 1% during the first year and then by no more than 0.4% every year after that. After the 30 years are over, your modules will retain at least 87.40% of their original performance. This 450 W Sirius solar panel also comes with a substantial 25-year product warranty.
Improved frame design
ELNSM54M-HC-N-450 DC:BS-E-J design makes it suitable for both residential and business rooftops. The use of a strong 1.38" frame composed of anodized aluminum alloy boosts durability and strength. The model can withstand a significant snow load of up to 5400 Pa. The panel's back can withstand 5400 Pa, guaranteeing that your system will resist even the fiercest winds.
Stunning black aesthetics
Size
67.8" x 44.65" x 1.38"