Talesun Solar 550W Solar Panel 144 Cells Bifacial TD7G72M-550 Commercial 558 panels per Container (Truckload)
- SpecificationCompareSee all
- Rated Power Output 550 W
- Voltage (VOC)49.92 V
- Number of cells144 Cell
- Cell TypeMonocrystalline
Customer reviews & Questions
Specification
| Rated Power Output | 550 W |
| Voltage (VOC) | 49.92 V |
| Maximum String Voltage | 1500 V |
| Number of cells | 144 Cell |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Rated Efficiency | 21.30 % |
| Connector Type | T01/LJQ-3-CSY/MC4/MC4-EVO2 |
| Frame Color | Silver Frame |
| Dimensions LxWxH | 89.69 x 44.65 x 1.38 in |
| Pallet dimensions LxWxH | 89.69 x 44.65 x 42.78 in |
| Weight | 71 lbs |
| Pallet Qty | 31 |
| Manufacturer | Talesun |
| Manufacturer Part # | TD7G72M-550 |
| Operating Temperatures | −40°F to +185°F |
| Scope of Application | Buildings |
| Use |
|
| Warranty | 12 Years Quality Assurance / 30 Years Power Output Guarantee |
More Talesun products
5 productsTalesun Solar 590W Solar Panel 144 Cells Bifacial TM7G72M-590 Wholesale 36 panels per pallet
Ready to ship on Apr 13–16
Attachments
About product
TD7G72M-550 is part of the TD7G72M Series — one of the most recent made by Talesun Solar. These panels employ cutting-edge technologies to achieve superior efficiency and reliability. This panel takes full advantage of the Passivated Emitter Rear Contact (PERC) technology that allows it to capture up to 12% more energy. All thanks to a reflective layer on the back. This design maximizes the number of photons absorbed by solar cells.
Half-cut cell technology adds a few more percent to the overall performance, making this model a great example of efficiency. Talesun Solar made solar cells in TD7G72M-550 two times smaller than the standard size, thus reducing power loss and improving low-light behavior. Not surprisingly, the efficiency of this module is quite high – 21.30%. And while conventional panels use only one side to absorb photons, bifacial modules employ both sides at the same time. Thanks to the technology, this model can be up to 30% more efficient. Talesun Solar provides 12 years of product warranty and guarantees that after 30 years, performance will be at 84.95% or more.
Talesun Solar TD7G72M panels fully use the firm's innovations, which Talesun Solar has received several distinctions for. With PERC technology, more electricity can be produced per square foot of PV modules. As a result, there will be less clamps and racks required during installation. All of which lowers your overall expenses and accelerates the payback period.
A low temperature coefficient provides more energy output at high working temperatures. TD7G72M-550 loses just -0.35 percent efficiency for every 1.8°F over 77°F.
TD7G72M-550 is subject to rigorous quality and reliability testing as well as many quality checks throughout the production process. The level of automation in the manufacturing facilities virtually eliminates human error.
The amount of power output loss experienced by these panels during the first year of operation will not exceed 2%. The average yearly power drop from the second to the 30th year will not surpass 0.45%. After 30 years, the module will still produce more than 84.95% of its initial output.
TD7G72M-550 is resistant to PID, salt, acid and ammonia. It can also withstand up to 5400 Pa mechanical load on the front and 2400 Pa on the back. Such robustness is mainly due to the 1.38" thick anodized aluminum alloy frame and a layer of protective glass.
89.69" x 44.65" x 1.38"
71 lb
Close-wattage solar panels
14 productsMore Commercial Solar Panels
105 productsRelated materials