Trina 570W Solar Panel 132 Cell Bifacial NEG19RC.20-570 Wholesale 36 panels per pallet Repacked
- SpecificationCompareSee all
- Price per Watt0.25
- Rated Power Output 570 W
- Voltage (VOC)46.6 V
- Number of cells132 Cell
- Cell TypeMonocrystalline
Customer reviews & Questions
Specification
| Rated Power Output | 570 W |
| Voltage (VOC) | 46.6 V |
| Maximum String Voltage | 1500 V |
| Number of cells | 132 Cell |
| Technology |
|
| Cell Type | Monocrystalline |
| Rated Efficiency | 21.1 % |
| Connector Type | Staubli MC4 EVO2 / Trina Solar TS4 |
| Frame Color | Silver Frame |
| Dimensions LxWxH | 93.86 x 44.65 x 1.18 in |
| Pallet dimensions LxWxH | 93.86 x 44.65 x 42.48 in |
| Weight | 72.97 lbs |
| Pallet Qty | 36 |
| Manufacturer | Trina Solar |
| Manufacturer Part # | NEG19RC.20-570 |
| Operating Temperatures | −40°F to +185°F |
| Scope of Application | Buildings |
| Use |
|
| Warranty | 12-year product workmanship warranty and 30-year performance warranty |
More Trina Solar products
4 productsTrina 410W Solar Panel 144 Cell Bifacial TSM-410-NE09RC.05 Clearance
Pickup on Tue, Apr 7 from Punta Gorda, FL
Trina 415W Solar Panel 144 Cell All-Black Bifacial TSM-415NE09RC.05 Clearance
Pickup on Tue, Apr 7 from Punta Gorda, FL
Trina 445W Solar Panel 144 Cell All-Black Bifacial TSM-445-NEG9RC.27
Pickup on Tue, Apr 7 from Longwood, FL
Delivery on Apr 08–13
Attachments
FAQ
Close-wattage solar panels
5 productsAlps Solar 580W Solar Panel 144 Cells Bifacial ALPS72D30T-TP-580 Wholesale 31 panels per pallet
Ready to ship on Apr 06–09
About product
NEG19RC.20-570 is part of the Vertex N Series — one of the most recent made by Trina Solar. These panels employ cutting-edge technologies to achieve superior efficiency and reliability. This panel takes full advantage of the TOPCon technology. Half-cut cell technology adds a few more percent to the overall performance, making this model a great example of efficiency that reaches 21.1% — well above the market’s average. And while conventional panels use only one side to absorb photons, bifacial modules employ both sides at the same time. Thanks to the technology, this model can be up to 30% more efficient. Trina Solar paid as much attention to durability as they did to performance. NEG19RC.20-570 is guaranteed to retain at least 87.40% of output after 30 years. Product workmanship warranty for this panel lasts 12 years.
Trina Solar Vertex N panels fully use the firm's innovations, for which Trina Solar has received several distinctions. With TOPCon technology, more electricity can be produced per square foot of PV modules. As a result, there will be fewer clamps and racks required during installation. All of which lowers your overall expenses and accelerates the payback period.
A high temperature coefficient translates to more energy as the temperature rises. Every 1.8°F increase over 77°F reduces the efficiency of your panel by just -0.3%.
Trina Solar's stringent production requirements include various tests to guarantee high quality. The facilities are highly automated, allowing the manufacturer to maintain high standards while keeping warranty claims to a minimum.
Trina Solar guarantees limited degradation over the ensuing 30 years. The performance will only degrade by a maximum of 1% the first year, and then only by a maximum of 0.4% yearly after that. After 30 years, your modules will still show at least 87.40% of nominal capacity. A substantial 12-year product warranty is also included with this 570 W Trina Solar solar panel.
NEG19RC.20-570 design makes it suitable for both residential and business rooftops. The use of a strong 1.18" frame composed of anodized aluminum alloy boosts durability and strength. The model can withstand a significant snow load of up to 5400 Pa. The panel's back can withstand 2400 Pa, guaranteeing that your system will resist even the fiercest winds.
93.86" x 44.65" x 1.18"
72.97 lb
More Wholesale Solar Panels
103 productsRegitec 415W Solar Panel 108 Cell RMH54/415B1 Wholesale 36 panels per pallet
Ready to ship on Apr 06–09
Regitec 430W Solar Panel 108 Cell All-Black Bifacial RMHT54/430AB2 Wholesale 36 panels per pallet
Ready to ship on Apr 06–09
Regitec 550W Solar Panel 144 Cell RMH72-550S1 Wholesale 31 panels per pallet
Ready to ship on Apr 06–09
Related materials