Axitec 550W Solar Panel 144 Cell Bifacial AC-550MBT/144V (UAE made) Commercial 620 panels per Container (Truckload)
- SpecificationCompareSee all
- Rated Power Output 550 W
- Voltage (VOC)49.9 V
- Number of cells144 Cell
- Cell TypeMonocrystalline
Customer reviews & Questions
Specification
| Rated Power Output | 550 W |
| Voltage (VOC) | 49.9 V |
| Maximum String Voltage | 1500 V |
| Number of cells | 144 Cell |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Rated Efficiency | 21.09 % |
| Connector Type | MC4-EVO2 |
| Frame Color | Silver Frame |
| Dimensions LxWxH | 89.69 x 44.65 x 1.38 in |
| Pallet dimensions LxWxH | 89.69 x 44.65 x 42.78 in |
| Weight | 62.83 lbs |
| Pallet Qty | 31 |
| Manufacturer | Axitec |
| Manufacturer Part # | AC-550MBT/144V |
| Operating Temperatures | −40°F to +185°F |
| Scope of Application | Buildings |
| Use |
|
| Warranty | 15 years of manufacturer’s warranty and 25 years of performance guarantee |
More Axitec products
2 productsAttachments
About product
Among the newest offerings of Axitec, AC-550MBT/144V is part of the AXIbipremium XXL HC MT series. These panels use state-of-the-art technology to achieve high efficiency and dependability. This panel takes full advantage of the Passivated Emitter Rear Contact (PERC) technology that allows it to capture up to 12% more energy. All thanks to a reflective layer on the back. This design maximizes the number of photons absorbed by solar cells.
Another advantage is the half-cut cell technology. AC-550MBT/144V has solar cells half the size of those installed in conventional panels. The main benefits are decreased power loss, improved longevity and better low-light performance. Given its size and weight, AC-550MBT/144V efficiency of 21.09% is quite impressive. And while conventional panels use only one side to absorb photons, bifacial modules employ both sides at the same time. Thanks to the technology, this model can be up to 30% more efficient. Axitec offers 15 years of manufacturer’s warranty and guarantees 85% of original performance after 25 years of operation.
This panel's manufacturer offers power output of 550 W at 21.09 percent efficiency. High energy production levels are attained by utilizing the most recent developments in the solar sector. A more productive panel produces more per square foot and pays for itself more quickly.
This module makes the heat less dangerous since it has one of the lowest temperature coefficients in the market, losing just -0.35% of efficiency for every 1.8°F over 77°F.
Multiple tests are part of the Axitec tight production requirements, which offer the highest level of quality assurance. Because of the facilities' high degree of automation, the business is able to uphold strict standards and minimize the number of warranty claims to an absolute minimum.
The amount of power output loss experienced by these panels during the first year of operation will not exceed 3%. The average yearly power drop from the second to the 25th year will not surpass 0.5%. After 25 years, the module will still produce more than 85% of its initial output.
AC-550MBT/144V is resistant to PID, salt, acid and ammonia. It can also withstand up to 5400 Pa mechanical load on the front and 2400 Pa on the back. Such robustness is mainly due to the 1.38" thick anodized aluminum alloy frame and a layer of protective glass.
89.69" x 44.65" x 1.38"
62.83 lb
Close-wattage solar panels
16 productsMore Commercial Solar Panels
109 productsRelated materials