Fronius Primo 3.8kW Inverter FRO-P-3.8-1-208-240
StarStarStarStarStar
(35 ratings)
This product is out of stock
More Fronius USA LLC products
2 products
Limited stock
Fronius Primo GEN24 10kW Inverter FRO-P24-10.0-208-240
  • boxFree delivery
  • Delivery on May 21–27
View
Customer reviews & Questions
Verified buyer reviews
Customer Reviews A1 SolarStore on trustpilot
  • Reviews (35)
  • Questions (2)
I can check my system right from my phone awesome monitoring app
The inverter itself is great, but it’s suitable only for very small installations. Well, a 5kW one actually is fine. Too bad it’s grid -tie, i wanted to use it for my van(
I bought Fronius Primo 10kW for a system consisting of 27 modules 370W each. So far so good. A1 Solar had the lowest price, but their standards were up to the expectations. Can recommend both the inverter and the store
Jenny and Greg
07/27/2021
We have this wonderful piece of hardware hooked up to our 10 kW Solar system. Solid, responsive, easy to connect and monitor, what else to say. Happy with the purchase.
It’s a very reliable and functional inverter, I say that after working with Symos for years.
It is a nice solidly built unit with lots of advanced features. Hope it functions well for long
Nice and small. Love the design. The service was good too!
Very professional, great help finding the right product for building.
Professional, reliable and responsive. Highly Recommended!
We have been pleased with A1 solar and our system which is providing power for our business.
Great service and communication! Honest salespeople, good value.
The company was professional and courteous. We enjoyed working with them.
Sam Andrews
09/01/2021
I’m looking for an inverter that can cope with a high altitude, what about this one?
A1 SolarStore
This Fronius Primo Inverter can operate normally at heights of up to 13,120 ft.
R. Wilkinson
Is it too weak to handle 5 kw of panels?
A1 SolarStore
Recommended PV power for this model is 3 to 6 kWp, so it should be alright.
Specification
Size3.8 kW
US MadeUS Made
ManufacturerFronius USA LLC
Manufacturer Part #FRO-P-3.8-1-208-240
Operating Temperatures -40 ... +55 °C
Warranty10 Years Manufacturer
More Power Inverters
95 products
Attachments
About product
Fronius Primo 3.8-1 208-240, 3.8kW single phase, string inverter
  • Manufacturers Part Number: 4.210.064.800
  • Shipping Weight: 48 lb
  • Shipping Dimensions: 31 x 22 x 12 in
  • Pallet Qty: 10
With power categories ranging from 3.8 kW to 15.0 kW, the transformerless Fronius Primo is the ideal compact single-phase inverter for residential applications. The sleek design is equipped with the SnapINverter hinge mounting system which allows for lightweight, secure and convenient installation and service. The Fronius Primo has several integrated features that set it apart from competitors including dual powerpoint trackers, high system voltage, a wide input voltage range, Wi-Fi and SunSpec Modbus interface for seamless monitoring and datalogging, Arc Fault Circuit Interruption (AFCI), and Fronius’ online and mobile platform Fronius Solar.web. The Fronius Primo is designed to adjust to future standards, offering a complete solution to code restrictions and technical innovations of tomorrow. It also works seamlessly with the Fronius Rapid Shutdown Box for a reliable NEC 2014 solution.