Rubix R-Series RRS25560 14.34kWh 560Ah 24V LiFePO4 Battery
- SpecificationCompareSee all
- AMP Hours560 Ah
- Voltage24 V
- ChemistryLiFePO4
Customer reviews & Questions
Specification
| AMP Hours | 560 Ah |
| Battery Voltage Level | Low voltage |
| Scope of Application |
|
| US Made | US Made |
| Voltage | 24 V |
| Chemistry | LiFePO4 |
| Dimensions LxWxH | 35.94 x 19.53 x 9.45 in |
| Weight | 271 lbs |
| Manufacturer | Rubix |
| Manufacturer Part # | RRS25560 |
| Operating Temperatures | 32°F to 120°F |
| Warranty | 10 years |
More Rubix products
6 productsRubix Giga Stack Series RGS51100 5.12kWh 100Ah 48V LiFePO4 Battery
Rubix Stack Series RS51100 5.12kWh 100Ah 48V LiFePO4 Battery
Rubix Stack Series RS25200 5.12kWh 200Ah 24V LiFePO4 Battery
Attachments
Related materials
More Deep Cycle Batteries
90 productsTrojan Pacer P-105 LPT 220Ah 6V Deep-Cycle Flooded Battery Golf Cart & RV
Trojan Pacer P-875 LPT 165Ah 8V Deep-Cycle Battery Flooded Lead-Acid Golf Cart & Industrial Use
Trojan Motive T-605 LPT 210Ah 6V Deep-Cycle Flooded Battery Golf Cart & Industrial