Sirius PV 450W Solar Panel 108 Cell All-Black Monocrystalline ELNSM54M-HC-N-450-DC:BS-E-J Domestic Content
- SpecificationCompareSee all
- Rated Power Output 450 W
- Voltage (VOC)39.21 V
- Number of cells108 Cell
- Cell TypeMonocrystalline
Customer reviews & Questions
Specification
| Rated Power Output | 450 W |
| Voltage (VOC) | 39.21 V |
| Maximum String Voltage | 1500 V |
| Number of cells | 108 Cell |
| Technology | N-Type |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Rated Efficiency | 23.07 % |
| Connector Type | MC4 / MC4-compatible |
| Backsheet Color | Black Backsheet |
| Frame Color | Black Frame |
| Dimensions LxWxH | 67.80 x 44.65 x 1.38 in |
| Weight | 47.39 lbs |
| Pallet Qty | 31 |
| Manufacturer | Sirius |
| Manufacturer Part # | ELNSM54M-HC-N-450 DC:BS-E-J |
| Operating Temperatures | −40°F to +185°F |
| Scope of Application |
|
| Use |
|
| Warranty | 25 Years Product Warranty / 30 Years Linear |
Close-wattage solar panels
21 productsPhiladelphia Solar 450W Solar Panels 108 Cell All-Black Bifacial MNB108(HCBF)-450W Clearance
Peimar 450W Solar Panel 120 Cell All-Black DR10H450MB Clearance
CW Energy 450W Solar Panel 108 Cell All-Black CWT450-108TNFB10 Assembled in the USA Clearance
Attachments
FAQ
More US assembled products
31 productsCW Energy 450W Solar Panel 108 Cell All-Black CWT450-108TNFB10 Assembled in the USA Clearance
JA Solar 595W Solar Panel 144 Cell Bifacial JA-JAM72-D40-595MB Assembled in the USA
JA Solar 600W Solar Panel 144 Cell Bifacial JA-JAM72-D40-600MB Assembled in the USA
About product
This item includes domestic content and, if used in accordance with the provisions set forth by the IRS, may qualify the taxpayer for a Domestic Content Bonus Credit.
ELNSM54M-HC-N-450 DC:BS-E-J is a model that uses a number of technologies to bring durability and performance to the next level.
ELNSM54M-HC-N-450 DC:BS-E-J employs monocrystalline silicon — the most efficient material for converting sunlight into electricity. Each of the model's 108 solar cells consists of a single crystal, unlike cheaper polycrystalline cells that are made of multiple crystals melted together. As a result, not only are monocrystalline panels more efficient, but they are also more resistant to degradation.
The use of half-cut cell technology is an additional perk. The solar cells of ELNSM54M-HC-N-450 DC:BS-E-J are half the size of those found in standard panels. Major advantages include reduced power consumption, extended life and enhanced efficiency in low-light conditions. Given its size and weight, ELNSM54M-HC-N-450 DC:BS-E-J efficiency of 23.07% is quite impressive. Novel design solutions allow this panel to look as well as it performs. This model is just 1.38" in depth and is jet black with a sleek finish. The panel's functionality and durability are not affected by its aesthetic appeal though. Sirius provides an industry-leading 30-year performance warranty and a 25-year product warranty.
N-Type technology improves on an already high efficiency of 23.07 percent. The manufacturer created an efficient and highly durable model by adding a robust PID resistance and unique glass lamination on top. ELNSM54M-HC-N-450 DC:BS-E-J produces 450 W of power under standard test conditions.
Excellent temperature coefficient means more energy as temperature rises. Every 1.8°F hike above 77°F will decrease your panel's efficiency by only -0.29%.
Multiple tests are part of the Sirius tight production requirements, which offer the highest level of quality assurance. Because of the facilities' high degree of automation, the business is able to uphold strict standards and minimize the number of warranty claims to an absolute minimum.
Sirius guarantees slow deterioration over the next 30 years. The performance will decline by no more than 1% during the first year and then by no more than 0.4% every year after that. After the 30 years are over, your modules will retain at least 87.40% of their original performance. This 450 W Sirius solar panel also comes with a substantial 25-year product warranty.
ELNSM54M-HC-N-450 DC:BS-E-J design makes it suitable for both residential and business rooftops. The use of a strong 1.38" frame composed of anodized aluminum alloy boosts durability and strength. The model can withstand a significant snow load of up to 5400 Pa. The panel's back can withstand 5400 Pa, guaranteeing that your system will resist even the fiercest winds.
The sleek, all-black aesthetics of the panel will complement any rooftop. By using a variety of treatments and selection criteria, the producer guarantees high quality cell color. Engineers at Sirius employ smaller gauge wires to link the cells together, creating a seamless appearance.
67.8" x 44.65" x 1.38"
47.39 lb
More Solar Panels
122 productsMeyer Burger 375W Solar Panel 120 Cell All-Black MB_B120AyB_375 Clearance
JA Solar 380W Solar Panel 72 Cell JAM72S09-380/PR Clearance
Related materials