Talesun Solar 590W Solar Panel 144 Cells Bifacial TM7G72M-590 Wholesale 36 panels per pallet
- SpecificationCompareSee all
- Price per Watt0.31
- Rated Power Output 590 W
- Voltage (VOC)52.38 V
- Number of cells144 Cell
- Cell TypeMonocrystalline
Customer reviews & Questions
Specification
| Rated Power Output | 590 W |
| Voltage (VOC) | 52.38 V |
| Maximum String Voltage | 1500 V |
| Number of cells | 144 Cell |
| Technology |
|
| Cell Type | Monocrystalline |
| Rated Efficiency | 22.80 % |
| Connector Type | MC4/MC4-EVO2A/Others |
| Frame Color | Silver Frame |
| Dimensions LxWxH | 89.69 x 44.65 x 1.18 in |
| Pallet dimensions LxWxH | 89.69 x 44.65 x 42.48 in |
| Weight | 70.11 lbs |
| Pallet Qty | 36 |
| Manufacturer | Talesun |
| Manufacturer Part # | TM7G72M |
| Operating Temperatures | −40°F to +185°F |
| Scope of Application | Buildings |
| Use |
|
| Warranty | 12 Years Quality Assurance / 30 Years Power Output Guarantee |
More Talesun products
4 productsTalesun Solar 415W Solar Panel 108 Cell All-Black Bifacial TP7G54M(H)-415-BB Clearance
Pickup on Fri, Apr 10 from Orlando, FL
Delivery on Apr 09–14
Attachments
FAQ
Close-wattage solar panels
12 productsDE Solar 585W Solar Panel 144 Cell Bifacial DE585-144BG-182S/NWW Wholesale 36 panels per pallet
Ready to ship on Apr 09–14
About product
Talesun Solar TM7G72M-590 is a PV module fit for both residential and commercial applications. Talesun Solar engineers made the TM7G72M series durable and efficient while minimizing the amount of useful space required for their operation.
To further boost the performance, Talesun Solar employs half-cut cell technology. Each of the panel’s 144 cells is only half the size of a traditional solar cell. This grants TM7G72M-590 lower resistive losses and better shade tolerance. As a result, the panel achieves an impressive efficiency of 22.80%. And while conventional panels use only one side to absorb photons, bifacial modules employ both sides at the same time. Thanks to the technology, this model can be up to 30% more efficient. Talesun Solar provides a 12-year product warranty. Stable power output is also guaranteed — performance warranty will protect you during 30 years.
The N-type Mono-Crystallin technology further improves an already excellent efficiency of 22.80 percent. A reliable PID resistance and a unique glass lamination were added by the maker, which ultimately produced a model that was effective and extremely durable. TM7G72M-590 produces 590 W of power under typical test settings.
A low temperature coefficient provides more energy output at high working temperatures. TM7G72M-590 loses just -0.29 percent efficiency for every 1.8°F over 77°F.
TM7G72M-590 undergoes various quality checks during the production process and is subjected to serious quality and reliability testing. Manufacturing facilities are highly automated, removing the possibility of human errors. Talesun Solar is committed to quality, safety, and dependability to ensure you get the finest.
These panels will lose no more than 1% of their power output in the first year of service. From the 2nd year to the 30th year, the average annual power decline will be no more than 0.4%. The module retains over 87.4% of its original output after 30 years. Guaranteed by Talesun Solar.
The 1.18" frame built of anodized aluminum alloy and a layer of protective tempered glass make this module weather-resistant. The front side of the modules can withstand a 5400 Pa load, whereas the back side can withstand a 2400 Pa load.
89.69" x 44.65" x 1.18"
70.11 lb
More Wholesale Solar Panels
104 productsRegitec 415W Solar Panel 108 Cell RMH54/415B1 Wholesale 36 panels per pallet
Ready to ship on Apr 09–14
Regitec 430W Solar Panel 108 Cell All-Black Bifacial RMHT54/430AB2 Wholesale 36 panels per pallet
Ready to ship on Apr 09–14
Regitec 550W Solar Panel 144 Cell RMH72-550S1 Wholesale 31 panels per pallet
Ready to ship on Apr 09–14
Related materials