Axitec 450W Solar Panel 108 Cell N-Type TOPCon Bifacial All-Black AC-450TGB/108BB
Authorized Distributor
StarStarStarStarStar
(84 ratings)
Q&AQ&A
Max
Minimum order – 10 panels
We have changed the number of solar panels to comply with shipping terms. More info
  • Reviews (84)
  • Questions
Hit 550 W on a chilly morning numbers don’t lie
Little heavier than I expected but the bifacial kick is real seeing +10% on my tracker
Panels crank a steady 550 W each—couldn’t ask for more.
Have a question about Axitec 450W Solar Panel 108 Cell N-Type TOPCon Bifacial All-Black AC-450TGB/108BB? Feel free to ask!
Specification
Rated Power Output 450 W
Voltage (VOC)39.41 V
Maximum String Voltage 1500 V
Number of cells108 Cell
Technology
  • Bifacial
  • N-Type
  • TOPCon
Cell TypeMonocrystalline
Rated Efficiency22.05 %
Connector TypeIP68, MC4-EVO 2, MC4-EVO 2A, JM608
Frame ColorBlack Frame
Dimensions LxWxH70.87 x 44.65 x 1.18 in
Weight55.78 lbs
Pallet Qty36
ManufacturerAxitec
Manufacturer Part #AC-450TGB/108BB
Operating Temperatures −40°F to +185°F
Scope of Application
  • Boats
  • Home
  • RV
  • Residential
Warranty30 years of manufacturer‘s warranty and 30 years of performance guarantee
More Axitec products
2 products
Attachments
About product
  • 108 half-cut N-Type TOPCon cells
  • 450 W nameplate capacity
  • 22.05% efficiency
  • 1500 V DC maximum system voltage
  • IP68, MC4-EVO 2, MC4-EVO 2A, JM608 connectors
  • 30 years of manufacturer‘s warranty and 30 years of performance guarantee
More power and efficiency
An already high efficiency of 22.05% is further enhanced by N-Type TOPCon technology. By adding a solid PID resistance and special glass lamination on top, the manufacturer ended up with an efficient and very durable model. Under standard test conditions, AC-450TGB/108BB outputs 450 W of power.
Excellent performance in adverse weather
Quality and reliability
Reliability and degradation resistance
Axitec guarantees limited degradation over the ensuing 30 years. The performance will only degrade by a maximum of 1% the first year, and then only by a maximum of 0.4% yearly after that. After the 30 years are over, your modules will still show at least 87.4% of nominal capacity. A substantial 30-year manufacturer’s warranty is also included with this 450 W Axitec solar panel.
A panel that can handle hail, wind and snow
The 1.18" frame made from black aluminium and a layer of protective tempered glass make this module resistant to the foulest of weather. The front side of the modules can resist a 5400 Pa load, and the back side 2400 Pa.
Stunning black aesthetics
Size
70.87" x 44.65" x 1.18"