LONGi 360W Solar Panel 72 cell Mono PERC LR6-72PH-360M Wholesale 23 panels per pallet
- SpecificationCompareSee all
- Price per Watt0
- Rated Power Output 360 W
- Voltage (VOC)47.8 V
- Number of cells72 Cell
- Cell TypeMonocrystalline
Customer reviews & Questions
Specification
| Rated Power Output | 360 W |
| Voltage (VOC) | 47.8 V |
| Maximum String Voltage | 1500 V |
| Number of cells | 72 Cell |
| Technology | PERC |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Rated Efficiency | 18.6 % |
| Connector Type | MC4 compatible |
| Backsheet Color | White Backsheet |
| Frame Color | Silver Frame |
| Dimensions LxWxH | 77.01 x 39.02 x 1.57 in |
| Pallet dimensions LxWxH | 77.01 x 39.02 x 36.11 in |
| Weight | 49.6 lbs |
| Pallet Qty | 23 |
| Manufacturer | LONGi |
| Manufacturer Part # | LR6-72PH-360M |
| Operating Temperatures | −40°F to +185°F |
| Scope of Application |
|
| Use |
|
| Warranty | 10 Year Product Warranty / 25 Year Linear Power Warranty |
More LONGi products
4 productsAttachments
About product
LR6-72PH-360M is a model that uses a number of technologies to bring durability and performance to the next level. This panel takes full advantage of the Passivated Emitter Rear Contact (PERC) technology that allows it to capture up to 12% more energy. All thanks to a reflective layer on the back. This design maximizes the number of photons absorbed by solar cells.
LONGi employs full-sized solar cells for this model. Not surprisingly, the efficiency of this module is quite high – 18.6%. LONGi offers 10 years of product warranty and guarantees 84.80% of original performance after 25 years of operation.
This LONGi panel provides 360 W power at 18.6% efficiency. High energy production levels are achieved through the usage of the latest advances in the solar industry, including PERC technology and state-of-the-art antireflective coating. An efficient panel yields more per square foot and pays for itself faster.
A low temperature coefficient provides more energy output at high working temperatures. LR6-72PH-360M loses just -0.37 percent efficiency for every 1.8°F over 77°F.
LR6-72PH-360M is subject to rigorous quality and reliability testing as well as many quality checks throughout the production process. The level of automation in the manufacturing facilities virtually eliminates human error. To guarantee that you receive the finest, REC is committed to quality, safety and dependability.
Slow degradation over the next 25 years is guaranteed by LONGi. The performance will decrease no more than 2% during the first year and 0.25% annually thereafter. Your modules will retain at least 84.80% of original performance after the 25 years are over. This 360 W LONGi solar panel also comes with a generous 10-year product warranty.
The 1.57" frame built of anodized aluminum alloy and a layer of protective tempered glass make this module weather-resistant. The front side of the modules can withstand a 5400 Pa load, whereas the back side can withstand a 2,400 Pa load.
77.01" x 39.02" x 1.57"
49.6 lb
Close-wattage solar panels
4 productsFAQ
More Wholesale Solar Panels
130 productsRegitec 415W Solar Panel 108 Cell PERC RMH54/415B1 Wholesale 36 panels per pallet
REC 445W Solar Panel 144 Cell HJT REC445AA-72-XV Wholesale 29 panels per pallet
Related materials