LONGi 375W Solar Panel 72 Cell Monocrystalline PERC LR6-72PH-375M Wholesale 26 Panels per Pallet
- SpecificationCompareSee all
- Price per Watt0.3
- Rated Power Output 375 W
- Voltage (VOC)48.5 V
- Number of cells72 Cell
- Cell TypeMonocrystalline
Customer reviews & Questions
Specification
| Rated Power Output | 375 W |
| Voltage (VOC) | 48.5 V |
| Maximum String Voltage | 1500 V |
| Number of cells | 72 Cell |
| Technology | PERC |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Rated Efficiency | 19.3 % |
| Connector Type | MC4 compatible |
| Backsheet Color | White Backsheet |
| Frame Color | Silver Frame |
| Dimensions LxWxH | 77.0 x 39.0 x 1.57 in |
| Pallet dimensions LxWxH | 77.01 x 39.02 x 40.82 in |
| Weight | 49.6 lbs |
| Pallet Qty | 26 |
| Manufacturer | LONGi |
| Manufacturer Part # | LR6-72PH-375M |
| Operating Temperatures | −40°F to +185°F |
| Scope of Application |
|
| Use |
|
| Warranty | 10-year product warranty and 25-year linear power warranty |
More LONGi products
2 productsAttachments
FAQ
Close-wattage solar panels
4 productsMeyer Burger 385W Solar Panel 120 Cell All-Black MB_B120AyB_385 Clearance
Pickup on Thu, Apr 9 from Hollywood, FL
About product
LR6-72PH-375M is part of the Hi-MO1 Series — one of the most recent made by LONGi. These panels employ cutting-edge technologies to achieve superior efficiency and reliability. The Passivated Emitter Rear Contact (PERC) technology ensures excellent power output. This solar cell type employs an additional reflective layer to absorb more sunlight.
LONGi employs full-sized solar cells for this model. As a result, the panel achieves an impressive efficiency of 19.3%. LONGi offers 10 years of product warranty and guarantees 84.80% of original performance after 25 years of operation.
LR6-72PH-375M guarantees the highest power output. PERC technology and potent antireflective coating result in 19.3% module efficiency. This is significantly higher than average, which will result in substantial extra savings over the years of operation.
Excellent temperature coefficient means more energy as temperature rises. Every 1.8°F hike above 77°F will decrease your panel’s efficiency by only -0.29%.
LR6-72PH-375M is subject to rigorous quality and reliability testing as well as many quality checks throughout the production process. The level of automation in the manufacturing facilities virtually eliminates human error. To guarantee that you receive the finest, REC is committed to quality, safety and dependability.
These panels will lose no more than 2% of their power output in the first year of service. From the 2nd year to the 25th year, the average annual power decline will be no more than 0.55%. The module retains over 84.80% of its original output after 25 years. Guaranteed by LONGi.
The 1.57" frame built of anodized aluminum alloy and a layer of protective tempered glass make this module weather-resistant. The front side of the modules can withstand a 5400 Pa load, whereas the back side can withstand a 2400 Pa load.
77.01" x 39.02" x 1.57"
49.6 lb
More Wholesale Solar Panels
109 productsRegitec 415W Solar Panel 108 Cell RMH54/415B1 Wholesale 36 panels per pallet
Ready to ship on Apr 08–13
Regitec 430W Solar Panel 108 Cell All-Black Bifacial RMHT54/430AB2 Wholesale 36 panels per pallet
Ready to ship on Apr 08–13
Regitec 550W Solar Panel 144 Cell RMH72-550S1 Wholesale 31 panels per pallet
Ready to ship on Apr 08–13
Related materials