Mission Solar 435W Solar Panel 108 Cell N-Type i-TOPCon All-Black MSX10-435HN0B Assembled in USA
- SpecificationCompareSee all
- Rated Power Output 435 W
- Voltage (VOC)39.56 V
- Number of cells108 Cell
- Cell TypeMonocrystalline
Customer reviews & Questions
Specification
| Rated Power Output | 435 W |
| Voltage (VOC) | 39.56 V |
| Maximum String Voltage | 1500 V |
| Number of cells | 108 Cell |
| Technology |
| Rated Efficiency | 22.3 % |
| Connector Type | MC4 EV02 / Staubli EVO-2A |
| Backsheet Color | Black Backsheet |
| Frame Color | Black Frame |
| Dimensions LxWxH | 67.80 x 44.65 x 1.38 in |
| Weight | 46.96 lbs |
| Pallet Qty | 30 |
| Manufacturer | Mission Solar |
| Manufacturer Part # | MSX10-435HN0B |
| Operating Temperatures | −40°F to +185°F |
| Scope of Application |
| Use |
| Warranty | 25 years of workmanship and 30 year production warranty |
More Mission Solar products
5 productsAttachments
About product
The use of half-cut cell technology is an additional perk. The solar cells of MSX10-435HN0B are half the size of those found in standard panels. Major advantages include reduced power consumption, extended life and enhanced efficiency in low-light conditions. The efficiency of this model reaches 22.3% — well above the market’s average. The innovations made the appearance of the panel as impressive as the specs. A mere 1.38" thick, this model is completely black with a smooth surface. This beauty doesn’t compromise the quality or reliability of the panel. Mission Solar provides an industry-leading 30-year performance warranty and a 25-year product warranty.
This Mission Solar panel provides 435 W power at 22.3% efficiency. High energy production levels are achieved through the usage of the latest advances in the solar industry, including N-Type technology and state-of-the-art antireflective coating. An efficient panel yields more per square foot and pays for itself faster.
67.8" x 44.65" x 1.38"