SolarEdge Inverter 10.0Kw SE-10000H-US000BNU4
This product is out of stock
- SpecificationCompareSee all
This product is out of stock
More SolarEdge products
24 productsSolarEdge Single Phase Inverter 3.8kW SE3800H-US000BEU4
Customer reviews & Questions
Specification
| Manufacturer | SolarEdge |
| Manufacturer Part # | SE-10000H-US000BNU4 |
| Operating Temperatures | -13 °F to +140 °F |
| Warranty | 12-year warranty extendable 25 years |
More Power Inverters
95 productsTigo TS4-A-F PV Optimizer with Rapid Shutdown (20A, 1500V, MC4)
Tigo TS4-A-S PV Monitoring & Rapid Shutdown with Regular Input Cable (20A, 1000/1500V, MC4)
Tigo TS4-A-S PV Monitoring & Rapid Shutdown with Long Input Cable (20A, 1000/1500V, MC4)
Attachments
About product
Single Phase SetAPP Inverter with HD-Wave Technology, 10.0kW, (-40 degrees C to 60 degrees C)
The SetAPP version of SolarEdge's 10kW single phase inverter boasts record-breaking efficiency. SetAPP enabled inverters are designed for easier commissioning to be done with your smartphone and the SolarEdge SetAPP. Max continuous output current of 42A @240V.