LONGi 370W Solar Panel 72 cell Mono PERC LR6-72PH-370M Wholesale 26 panels per pallet
- SpecificationCompareSee all
- Price per Watt0.3
- Rated Power Output 370 W
- Voltage (VOC)48.4 V
- Number of cells72 Cell
- Cell TypeMonocrystalline
Customer reviews & Questions
Specification
| Rated Power Output | 370 W |
| Voltage (VOC) | 48.4 V |
| Maximum String Voltage | 1500 V |
| Number of cells | 72 Cell |
| Technology | PERC |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Rated Efficiency | 19.1 % |
| Connector Type | MC4 compatible |
| Backsheet Color | White Backsheet |
| Frame Color | Silver Frame |
| Dimensions LxWxH | 77.01 x 39.02 x 1.57 in |
| Pallet dimensions LxWxH | 77.01 x 39.02 x 40.82 in |
| Weight | 49.6 lbs |
| Pallet Qty | 26 |
| Manufacturer | LONGi |
| Manufacturer Part # | LR6-72PH-370M |
| Operating Temperatures | −40°F to +185°F |
| Scope of Application |
|
| Use |
|
| Warranty | 10 Year Product Warranty / 25 Year Linear Power Warranty |
More LONGi products
5 productsAttachments
About product
LR6-72PH-370M is a model that uses a number of technologies to bring durability and performance to the next level. The Passivated Emitter Rear Contact (PERC) technology ensures excellent power output. This solar cell type employs an additional reflective layer to absorb more sunlight.
LONGi employs full-sized solar cells for this model. Given its size and weight, LR6-72PH-370M efficiency of 19.1% is quite impressive. LONGi paid as much attention to durability as they did to performance. LR6-72PH-370M is guaranteed to retain at least 84.80% of output after 25 years. Product warranty for this panel lasts 10 years.
LONGi LR6-72PH panels have a high efficiency of 19.1 percent and take full advantage of the company's technologies, which have won LONGi several honors. This PERC option produces more electricity per square foot of PV modules. This translates to shorter installation times and fewer clamps and racks. All of this lowers your overall expenditures and shortens the payback period.
Excellent temperature coefficient means more energy as temperature rises. Every 1.8°F hike above 77°F will decrease your panel’s efficiency by only -0.37%.
LONGi stringent production requirements include various tests to guarantee high quality. The facilities are highly automated, allowing the manufacturer to maintain high standards while keeping warranty claims to a minimum.
The amount of power output loss experienced by these panels during the first year of operation will not exceed 2%. The average yearly power drop from the second to the 25th year will not surpass 0.55%. After 25 years, the module will still produce more than 84.80% of its initial output.
This module is weatherproof due to the 1.57" frame manufactured from anodized aluminum alloy and a layer of safety tempered glass. The modules' front and rear sides can withstand loads of 5400 and 2,400 Pa, respectively.
77.01" x 39.02" x 1.57"
49.6 lb
Close-wattage solar panels
5 productsFAQ
More Wholesale Solar Panels
132 productsRegitec 415W Solar Panel 108 Cell PERC RMH54/415B1 Wholesale 36 panels per pallet
REC 445W Solar Panel 144 Cell HJT REC445AA-72-XV Wholesale 29 panels per pallet
Related materials