Mission Solar 435W Solar Panel 108 Cell Monofacial N-Type MSX10-435HN0B Assembled in USA
- SpecificationCompareSee all
- Rated Power Output 435 W
- Voltage (VOC)39.56 V
- Number of cells108 Cell
- Cell TypeMonocrystalline
Customer reviews & Questions
Specification
| Rated Power Output | 435 W |
| Voltage (VOC) | 39.56 V |
| Maximum String Voltage | 1500 V |
| Number of cells | 108 Cell |
| Technology |
|
| Cell Type | Monocrystalline |
| Rated Efficiency | 22.3 % |
| Connector Type | MC4 EV02 / Staubli EVO-2A |
| Backsheet Color | Black Backsheet |
| Frame Color | Black Frame |
| Dimensions LxWxH | 67.80 x 44.65 x 1.38 in |
| Weight | 46.96 lbs |
| Pallet Qty | 30 |
| Manufacturer | Mission Solar |
| Manufacturer Part # | MSX10-435HN0B |
| Operating Temperatures | −40°F to +185°F |
| Scope of Application |
|
| Use |
|
| Warranty | 25 years of workmanship and 30 year production warranty |
More Mission Solar products
2 productsAttachments
About product
Mission Solar MSX10-435HN0B is a PV module fit for both residential and commercial applications. Mission Solar engineers made the MSX N-Type 108HC series durable and efficient while minimizing the amount of useful space required for their operation.
The use of half-cut cell technology is an additional perk. The solar cells of MSX10-435HN0B are half the size of those found in standard panels. Major advantages include reduced power consumption, extended life and enhanced efficiency in low-light conditions. The efficiency of this model reaches 22.3% — well above the market’s average. The innovations made the appearance of the panel as impressive as the specs. A mere 1.38" thick, this model is completely black with a smooth surface. This beauty doesn’t compromise the quality or reliability of the panel. Mission Solar provides an industry-leading 30-year performance warranty and a 25-year product warranty.
This Mission Solar panel provides 435 W power at 22.3% efficiency. High energy production levels are achieved through the usage of the latest advances in the solar industry, including N-Type technology and state-of-the-art antireflective coating. An efficient panel yields more per square foot and pays for itself faster.
MSX10-435HN0B manages to stay efficient even at high temperatures. For every 1.8°F above 77°F, it loses just -0.29% in efficiency, allowing you to make the most of the sunniest hours.
MSX10-435HN0B is subject to rigorous quality and reliability testing as well as many quality checks throughout the production process. The level of automation in the manufacturing facilities virtually eliminates human error. To guarantee that you receive the finest, REC is committed to quality, safety and dependability.
These panels will lose no more than 1% of their power output in the first year of service. From the 2nd year to the 30th year, the average annual power decline will be no more than 0.45%. The module retains over 85.95% of its original output after 30 years. Guaranteed by Mission Solar.
This model's construction makes it perfect for both residential and business rooftops. Durability and strength are increased by using a strong, robust frame built from Black anodised aluminium. A significant snow load of up to 5400 Pa may be supported by the model. The panel's back can support 5400 Pa, assuring that even the strongest winds won't damage your system.
The sleek, all-black aesthetics of the panel will complement any rooftop. By using a variety of treatments and selection criteria, the producer guarantees high quality cell color. Engineers at Mission Solar employ smaller gauge wires to link the cells together, creating a seamless appearance.
67.8" x 44.65" x 1.38"
46.96 lb
Close-wattage solar panels
24 productsHyperion (Runergy) 440W Solar Panel 108 Cell Bifacial HY-DH108N8B-440 Clearance
Phono Solar 440W Solar Panel 108 Cell Bifacial PS440M8GFH-18/VNHB Clearance
Axitec 440W Solar Panel 108 Cell All-Black Bifacial AC-440TGB/108BB Clearance
FAQ
More US assembled products
30 productsCW Energy 450W Solar Panel 108 Cell All-Black CWT450-108TNFB10 Assembled in the USA Clearance
JA Solar 595W Solar Panel 144 Cell Bifacial JA-JAM72-D40-595MB Assembled in the USA
JA Solar 600W Solar Panel 144 Cell Bifacial JA-JAM72-D40-600MB Assembled in the USA
Related materials
More Solar Panels
123 productsMeyer Burger 375W Solar Panel 120 Cell All-Black MB_B120AyB_375 Clearance
JA Solar 380W Solar Panel 72 Cell JAM72S09-380/PR Clearance
Jinko 410W Solar Panel 144 Cell JKM410M-72HL-V Clearance