Q CELLS 415W Solar Panel 132 Cell All-Black Q.PEAK DUO BLK ML-G10+ 415 Assembled in the USA
- SpecificationCompareSee all
- Rated Power Output 415 W
- Voltage (VOC)45.41 V
- Number of cells132 Cell
- Cell TypeMonocrystalline
Customer reviews & Questions
Specification
| Rated Power Output | 415 W |
| Voltage (VOC) | 45.41 V |
| Maximum String Voltage | 1000 V |
| Number of cells | 132 Cell |
| Technology | Q.ANTUM |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Rated Efficiency | 21.1 % |
| Connector Type | Stäubli MC4 |
| Backsheet Color | Black Backsheet |
| Frame Color | Black Frame |
| Dimensions LxWxH | 74 x 41.1 x 1.26 in |
| Weight | 48.5 lbs |
| Manufacturer | Hanwha Q CELLS |
| Manufacturer Part # | Q.PEAKDUOBLKML-G10+415 |
| Operating Temperatures | −40°F to +185°F |
| Scope of Application |
|
| Use |
|
| Warranty | 25-year product warranty and 25-year linear performance warranty |
More Hanwha Q CELLS products
5 productsQ CELLS 410W Solar Panel 132 Cell Q.PEAK DUO BLK ML-G10+ Assembled in USA Clearance
Q CELLS 430W Solar Panel 108 Cell Q.TRON HQC-430-QTRON-BKM-G2.H+-DCA Assembled in the USA
Q CELLS 410W Solar Panel 132 Cell Q.PEAK DUO HQC-410-QPD-BKML-G10.C+-DCA Assembled in the USA
Attachments
FAQ
Close-wattage solar panels
11 productsTalesun Solar 415W Solar Panel 108 Cell All-Black Bifacial TP7G54M(H)-415-BB Clearance
JA Solar 410W Solar Panel 144 Cell JAM72S10-410/MR Clearance
Q CELLS 410W Solar Panel 132 Cell Q.PEAK DUO BLK ML-G10+ Assembled in USA Clearance
About product
Q.PEAK DUO BLK ML-G10 415 is one of the most recent models made by Q CELLS. These panels employ cutting-edge technologies to achieve superior efficiency and reliability. With solar cells half the size of those installed in conventional panels, the primary benefits include reduced power loss, enhanced longevity, and improved low-light performance. As a result, the panel achieves an impressive efficiency of 21.1%. Novel design solutions allow this panel to look as well as it performs. This model is just 1.26" in depth and is jet black with a sleek finish. The panel's functionality and durability are not affected by its aesthetic appeal, though. Q CELLS provides 25 years of product warranty and guarantees that after 25 years, performance will be at 86% or more.
Q.ANTUM technology improves on an already high efficiency of 21.1 percent. The manufacturer created an efficient and highly durable model by adding a robust PID resistance and unique glass lamination on top. Q.PEAK DUO BLK ML-G10 415 produces 415 W of power under standard test conditions.
Q.PEAK DUO BLK ML-G10 415 receives multiple quality checks throughout the manufacturing process and is subject to stringent quality and reliability testing. The manufacturing facilities are highly automated, eliminating the risk of human error. Q CELLS is dedicated to quality, safety, and reliability to ensure you get the very best.
Q CELLS guarantees limited degradation over the ensuing 25 years. The performance will only degrade by a maximum of 2% the first year, and then only by a maximum of 0.50% yearly after that. After 25 years, your modules will still show at least 86% of nominal capacity. A substantial 25-year product warranty is also included with this 415 W Q CELLS solar panel.
Q.PEAK DUO BLK ML-G10 415 is resistant to PID, salt, acid, and ammonia. It can also withstand up to 5400 Pa mechanical load on the front and 4000 Pa on the back. Such robustness is mainly due to the 1.26" thick black anodised aluminium frame and a layer of protective glass.
The sleek, all-black aesthetics of the panel will complement any rooftop. By using a variety of treatments and selection criteria, the producer guarantees high-quality cell color. Engineers at Q CELLS employ smaller gauge wires to link the cells together, creating a seamless appearance.
74" x 41.1" x 1.26"
48.5 lb
More US assembled products
28 productsCW Energy 450W Solar Panel 108 Cell All-Black CWT450-108TNFB10 Assembled in the USA Clearance
Q CELLS 410W Solar Panel 132 Cell Q.PEAK DUO BLK ML-G10+ Assembled in USA Clearance
Sirius 410W Solar Panel 108 Cell All-Black ELNSM54M-HC-410 Assembled in the USA
Related materials
More Solar Panels
110 productsMeyer Burger 375W Solar Panel 120 Cell All-Black MB_B120AyB_375 Clearance
Alexus Solar 400W Panel ALEX-400-B-54-S Clearance
JA Solar 405W Solar Panel 108 Cells JAM54S31-405/MR Clearance