Talesun Solar 620W Solar Panel 132 Cells Bifacial TM3G66M-620 Container 720 panels (Truckload)
- SpecificationCompareSee all
- Price per Watt0.33
- Rated Power Output 620 W
- Voltage (VOC)49.6 V
- Number of cells132 Cell
- Cell TypeMonocrystalline
Customer reviews & Questions
Specification
| Rated Power Output | 620 W |
| Voltage (VOC) | 49.6 V |
| Maximum String Voltage | 1500 V |
| Number of cells | 132 Cell |
| Technology |
|
| Cell Type | Monocrystalline |
| Rated Efficiency | 23.00 % |
| Connector Type | MC4 / MC4-Evo2 |
| Backsheet Color | Bifacial Backsheet |
| Frame Color | Silver Frame |
| Dimensions LxWxH | 93.78 x 44.65 x 1.18 in |
| Pallet dimensions LxWxH | 93.78 x 44.65 x 42.48 in |
| Weight | 74.29 lbs |
| Pallet Qty | 36 |
| Manufacturer | Talesun |
| Manufacturer Part # | TM3G66M-620 |
| Operating Temperatures | −40°F to +185°F |
| Scope of Application |
|
| Use |
|
| Warranty | 12 Years Quality Assurance / 30 Years Power Output Guarantee |
More Talesun products
6 productsTalesun Solar 590W Solar Panel 144 Cells Bifacial TM7G72M-590 Container 720 panels (Truckload)
Attachments
About product
TM3G66M-620 is part of the TM3G66M Series — one of the most recent made by Talesun Solar. These panels employ cutting-edge technologies to achieve superior efficiency and reliability.
TM3G66M-620 employs monocrystalline silicon — the most efficient material for converting sunlight into electricity. Each of the model's 132 solar cells consists of a single crystal, unlike cheaper polycrystalline cells that are made of multiple crystals melted together. As a result, not only are monocrystalline panels more efficient, but they are also more resistant to degradation.
Half-cut cell technology adds a few more percent to the overall performance, making this model a great example of efficiency. Talesun Solar made solar cells in TM3G66M-620 two times smaller than the standard size, thus reducing power loss and improving low-light behavior. Given its size and weight, TM3G66M-620 efficiency of 23.00% is quite impressive. And while conventional panels use only one side to absorb photons, bifacial modules employ both sides at the same time. Thanks to the technology, this model can be up to 30% more efficient. Talesun Solar paid as much attention to durability as they did to performance. TM3G66M-620 is guaranteed to retain at least 87.40% of output after 30 years. Product warranty for this panel lasts 12 years.
This panel's manufacturer offers power output of 620 W at 23.00 percent efficiency. High energy production levels are attained by utilizing the most recent developments in the solar sector. A more productive panel produces more per square foot and pays for itself more quickly.
TM3G66M-620 manages to stay efficient even at high temperatures. For every 1.8°F above 77°F, it loses just -0.29% in efficiency, allowing you to make the most of the sunniest hours.
TM3G66M-620 is subject to rigorous quality and reliability testing as well as many quality checks throughout the production process. The level of automation in the manufacturing facilities virtually eliminates human error. To guarantee that you receive the finest, REC is committed to quality, safety and dependability.
Talesun Solar guarantees limited degradation over the ensuing 30 years. The performance will only degrade by a maximum of 1% the first year, and then only by a maximum of 0.4% yearly after that. After the 30 years are over, your modules will still show at least 87.40% of nominal capacity. A substantial 12-year product warranty is also included with this 620 W Talesun Solar solar panel.
TM3G66M-620 is resistant to PID, salt, acid and ammonia. It can also withstand up to 5400 Pa mechanical load on the front and 2400 Pa on the back. Such robustness is mainly due to the 1.18" thick anodized aluminum alloy frame and a layer of protective glass.
93.78" x 44.65" x 1.18"
74.29 lb
Close-wattage solar panels
7 productsMore Commercial Solar Panels
109 productsRelated materials