OutBack FM80-150VDC 80A FLEXmax MPPT Charge Controller
StarStarStarStarStar
(44 ratings)
This product is out of stock
More OutBack Power Systems products
2 products
Limited stock
Outback Power VFXR2812A 2.8 kW FXR Series Grid/Hybrid Inverter/Charger
View
Customer reviews & Questions
Verified buyer reviews
Customer Reviews A1 SolarStore on trustpilot
  • Reviews (44)
  • Questions (3)
Bought this one in case I want to add some batteries to my installation later. So far, so good
that's a 5-star service and a 5-star product!
You're killing it guys, thanks
Very easy customer service experience. Thank you.
So far i'm quite satisfied. would i recommend a1? 4sure
very convenient. thank you very much
I owned a cheap 30A controller before. It clearly wasn’t up to the challenge of marine life. Installing this one was very easy, and now I enjoy fully charged batteries even on cloudy days.
Just received the package, everything seems to be in place. Thanks for the fast delivery!
A strong reliable inverter. In our cause it handles even a little more than expected, since our system is 4.2 kW in size or around that. I watch my system like a hawk and check everything: gotta hand it to him, it has very good efficiency. Overall, a solid product, would definitely recommend it.
Joe Hallam
08/07/2021
is it good for 2 way radio operations? will it create rfi?
A1 SolarStore
This model will create no interference.
Kyro Jay
07/26/2021
How many solar panels can this controller handle?
A1 SolarStore
12VDC systems: 1000W; 24VDC systems: 2000W; 48VDC systems: 4000W; 60VDC systems: 5000W.
Pamella S.
hi, is 80 A current preset or adjustable?
The controller will self-adjust depending on the input and the number of connected batteries.
Specification
Controller typeMPPT
Maximum charging current80A
Maximum voltage of the solar panels150 V
Dimensions LxWxH16.25 x 5.75 x 4.5 in
ManufacturerOutBack Power Systems
Manufacturer Part #FM80-150VDC
Operating Temperatures 104°F (40°C)
Warranty5 years manufacture
More Solar Charge Controllers
95 products
Attachments
About product
Outback, FM80-150VDC MPPT Charge Controller, 80A, 150VDC, 12/24/48/60VDC, FM80
OUTBACK FLEXmax MPPT 80A is an innovative charge controller from OutBack Power Systems. The FLEXmax algorithm stays active at every moment, increasing your solar harvest up to 30% compared to non-MPPT controllers. Intelligent thermal management coupled with active cooling allows this controller to operate at its maximum current (60 A), in temperatures as high as 104°F.
Performance, efficiency and versatility – these three words define FLEXmax MPPT Charge Controllers.
Features
  • FullOutBack network integration for remote programming and monitoring
  • Constant Maximum Power Point Tracking (MPPT)
  • High operating temperatures of up to 104°F (40°C)
  • PV system output increase of up to 30>%
  • Programmable auxiliary control output
  • 12 VDC to 60 VDC battery voltages