Q CELLS 410W Solar Panel 132 Cell Q.PEAK DUO HQC-410-QPD-BKML-G10.C+-DCA Assembled in the USA
- SpecificationCompareSee all
- Rated Power Output 410 W
- Voltage (VOC)45.37 V
- Number of cells132 Cell
- Cell TypeMonocrystalline
Customer reviews & Questions
Specification
| Rated Power Output | 410 W |
| Voltage (VOC) | 45.37 V |
| Maximum String Voltage | 1000 V |
| Number of cells | 132 Cell |
| Technology | Q.ANTUM |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Rated Efficiency | 20.9 % |
| Connector Type | Stäubli MC4 |
| Backsheet Color | Black Backsheet |
| Frame Color | Black Frame |
| Dimensions LxWxH | 74.0 x 41.1 x 1.26 in |
| Weight | 48.5 lbs |
| Manufacturer | Hanwha Q CELLS |
| Manufacturer Part # | HQC-410-QPD-BKML-G10.C+-DCA |
| Operating Temperatures | −40°F to +185°F |
| Scope of Application |
|
| Use |
|
| Warranty | 25-year product warranty and 25-year linear performance warranty |
More Hanwha Q CELLS products
4 productsQ CELLS 410W Solar Panel 132 Cell Q.PEAK DUO BLK ML-G10+ Assembled in USA Clearance
Q CELLS 430W Solar Panel 108 Cell Q.TRON HQC-430-QTRON-BKM-G2.H+-DCA Assembled in the USA
Q CELLS 430W Solar Panel 108 Cell HQC-430-QTRON-BKM-G2.H1+-AC-DCA Assembled in the USA
Attachments
FAQ
Close-wattage solar panels
13 productsJA Solar 405W Solar Panel 108 Cells JAM54S31-405/MR Clearance
HT-SAAE 405W Solar Panel 132 Cell All-Black Bifacial HT66-166M-405 Clearance
Talesun Solar 415W Solar Panel 108 Cell All-Black Bifacial TP7G54M(H)-415-BB Clearance
About product
This item includes domestic content and, if used in accordance with the provisions set forth by the IRS, may qualify the taxpayer for a Domestic Content Bonus Credit.
Domestic components: junction box, encapsulant, backsheet
HQC-410-QPD-BKML-G10.C -DCA is a model that uses a number of technologies to bring durability and performance to the next level. The solar cells of HQC-410-QPD-BKML-G10.C -DCA are half the size of those found in standard panels. Major advantages include reduced power consumption, extended life, and enhanced efficiency in low-light conditions. At 20.9% efficiency, HQC-410-QPD-BKML-G10.C -DCA offers surprising performance for its weight and size. Q CELLS offers 25 years of product warranty and guarantees 86% of original performance after 25 years of operation.
Q CELLS HQC-410-QPD-BKML-G10.C -DCA guarantees the highest power output with an efficiency of up to 20.9%. Such outstanding performance is the product of Q.ANTUM technology and an effective antireflective coating. This is notably above average, which will translate into significant additional savings over the course of operation.
HQC-410-QPD-BKML-G10.C -DCA is subject to rigorous quality and reliability testing as well as many quality checks throughout the production process. The level of automation in the manufacturing facilities virtually eliminates human error. To guarantee that you receive the finest, Q CELLS is committed to quality, safety, and dependability.
These panels will lose no more than 2% of their power output in the first year of service. From the 2nd year to the 25th year, the average annual power decline will be no more than 0.50%. The module retains over 86% of its original output after 25 years. Guaranteed by Q CELLS.
HQC-410-QPD-BKML-G10.C -DCA is resistant to PID, salt, acid, and ammonia. It can also withstand up to 5400 Pa mechanical load on the front and 4000 Pa on the back. Such robustness is mainly due to the 1.26" thick black anodised aluminium frame and a layer of protective glass.
74" x 41.1" x 1.26"
48.5 lb
More US assembled products
27 productsCW Energy 450W Solar Panel 108 Cell All-Black CWT450-108TNFB10 Assembled in the USA Clearance
Q CELLS 410W Solar Panel 132 Cell Q.PEAK DUO BLK ML-G10+ Assembled in USA Clearance
Sirius 410W Solar Panel 108 Cell All-Black ELNSM54M-HC-410 Assembled in the USA
Related materials
More Solar Panels
109 productsMeyer Burger 375W Solar Panel 120 Cell All-Black MB_B120AyB_375 Clearance
Alexus Solar 400W Panel ALEX-400-B-54-S Clearance
JA Solar 405W Solar Panel 108 Cells JAM54S31-405/MR Clearance