MRCOOL VersaPro® 2nd Gen 18k BTU 1.5-Ton 18.8 SEER2 Ducted Central Air Conditioner with Heat Pump
- SpecificationCompareSee all
- TypeCentral Systems
- BTU Capacity18000 BTU
- Max. Coverage Area750 sq.ft.
- Tonnage1.5 Ton
- SEER218.8 SEER2
Customer reviews & Questions
Specification
| US Made | US Made |
| Zones | 1-zone |
| Manufacturer | MRCOOL |
| Manufacturer Part # | MVP-18-HP-C-230A00-O |
| Type | Central Systems |
| BTU Capacity | 18000 BTU |
| Max. Coverage Area | 750 sq.ft. |
| Tonnage | 1.5 Ton |
| Refrigerant Compatibility | R454B |
| Number of speeds | 4-speed |
| Phase | 1-phase |
| Voltage | 115/208-230 V |
| Decibel Rating | 55 dBA |
| Filter Type | Replaceable Filter |
| Color | Gray |
| Features |
|
| Air Handler Dimensions LxWxH | 45 x 17.52 x 21.02 in |
| Condenser Dimensions L x W x H | 31.69 x 12.99 x 21.81 in |
| SEER2 | 18.8 SEER2 |
| Warranty | 10-year parts / 10-year compressor |
More MRCOOL products
68 productsMRCOOL DIY 9k BTU Mini Split Air Conditioner with Heat Pump (20.2 SEER2, 115V)
MRCOOL DIY 12k BTU Mini Split Air Conditioner with Heat Pump (19.5 SEER2, 115V)
MRCOOL DIY 18k BTU Mini Split Air Conditioner with Heat Pump (20 SEER2, 208-230V)
Attachments
About product
MRCOOL® VersaPro® 2nd Generation 18k BTU Central Ducted Heat Pump System provides efficient heating and cooling for homes up to 750 sq. ft.With a matched rating of up to 18.8 SEER2, it combines modern performance, eco-friendly refrigerant, and quiet operation with a durable, homeowner-friendly design.
The MRCOOL® VersaPro® 2nd Gen 18k BTU Central Ducted Heat Pump is a future-ready upgrade, delivering dependable comfort, flexible installation, and app-enabled control for simplified, year-round performance.
More Air Conditioners
129 productsCostway 10k BTU 4-in-1 Portable Air Conditioner 350 sq ft (White)
Costway 10k BTU 4-in-1 Portable Air Conditioner 350 sq ft (Black)
Costway 10k BTU 3-in-1 Portable Air Conditioner 350 sq ft (Black)
Related materials