MRCOOL VersaPro® 2nd Gen 36k BTU 3-Ton 16.1 SEER2 Ducted Central Air Conditioner with Heat Pump
- SpecificationCompareSee all
- TypeCentral Systems
- BTU Capacity36000 BTU
- Max. Coverage Area1500 sq.ft.
- Tonnage3 Ton
- SEER216.1 SEER2
Customer reviews & Questions
Specification
| US Made | US Made |
| Zones | 1-zone |
| Manufacturer | MRCOOL |
| Manufacturer Part # | MVP-36-HP-C-230A00-O |
| Type | Central Systems |
| BTU Capacity | 36000 BTU |
| Max. Coverage Area | 1500 sq.ft. |
| Tonnage | 3 Ton |
| Refrigerant Compatibility | R454B |
| Number of speeds | 3-speed |
| Phase | 1-phase |
| Voltage | 115/208-230 V |
| Decibel Rating | 63 dBA |
| Filter Type | Replaceable Filter |
| Color | Gray |
| Features |
|
| Air Handler Dimensions LxWxH | 49.02 x 21.02 x 21.02 in |
| Condenser Dimensions L x W x H | 37.24 x 16.14 x 31.89 in |
| SEER2 | 16.1 SEER2 |
| Warranty | 10-year parts / 10-year compressor |
More MRCOOL products
72 productsMRCOOL Advantage Series 9k BTU Wall Mounted - Air Handler (R454B Refrigerant, 230V)
MRCOOL Advantage Series 9k BTU Wall Mounted - Air Handler (R454B Refrigerant, 115V)
MRCOOL Advantage Series 12k BTU Wall Mounted - Air Handler (R454B Refrigerant, 230V)
Attachments
About product
MRCOOL® VersaPro® 2nd Gen 36k BTU Central Ducted Heat Pump Split — Complete System (R-454B)delivers efficient, whole-home heating and cooling for spaces up to 1,500 sq. ft. This 3-ton system is rated up to17.4 SEER2 (matched) and features a durable galvanized steel cabinet for long-term performance.
The MRCOOL® VersaPro® 2nd Gen blends efficiency, flexible ducted installation, quiet performance, and smart features,making it a dependable, future-ready upgrade for year-round whole-home comfort.
More Air Conditioners
131 productsCostway 10k BTU 4-in-1 Portable Air Conditioner 350 sq ft (White)
Costway 10k BTU 4-in-1 Portable Air Conditioner 350 sq ft (Black)
Costway 10k BTU 3-in-1 Portable Air Conditioner 350 sq ft (White)
Related materials