MRCOOL VersaPro® 2nd Gen 30k BTU 2.5-Ton 17 SEER2 Ducted Central Air Conditioner with Heat Pump
- SpecificationCompareSee all
- TypeCentral Systems
- BTU Capacity30000 BTU
- Max. Coverage Area1250 sq.ft.
- Tonnage2.5 Ton
- SEER217.0 SEER2
Customer reviews & Questions
Specification
| US Made | US Made |
| Zones | 1-zone |
| Manufacturer | MRCOOL |
| Manufacturer Part # | MVP-30-HP-C-230A00-O |
| Type | Central Systems |
| BTU Capacity | 30000 BTU |
| Max. Coverage Area | 1250 sq.ft. |
| Tonnage | 2.5 Ton |
| Refrigerant Compatibility | R454B |
| Number of speeds | 3-speed |
| Phase | 1-phase |
| Voltage | 115/208-230 V |
| Decibel Rating | 60 dBA |
| Filter Type | Replaceable Filter |
| Color | Gray |
| Features |
|
| Air Handler Dimensions LxWxH | 49.02 x 21.02 x 21.02 in |
| Condenser Dimensions L x W x H | 37.24 x 16.14 x 31.89 in |
| SEER2 | 17.0 SEER2 |
| Warranty | 10-year parts / 10-year compressor |
More MRCOOL products
68 productsMRCOOL DIY 9k BTU Mini Split Air Conditioner with Heat Pump (20.2 SEER2, 115V)
MRCOOL DIY 12k BTU Mini Split Air Conditioner with Heat Pump (19.5 SEER2, 115V)
MRCOOL VersaPro® 2nd Gen 18k BTU 1.5-Ton 18.8 SEER2 Ducted Central Air Conditioner with Heat Pump
Attachments
About product
MRCOOL® VersaPro® 2nd Gen 30k BTU Central Ducted Heat Pump Split — Complete System (R-454B)delivers whole-home comfort for spaces up to 1,250 sq. ft. This 2.5-ton system is rated up to 17 SEER2 (matched) and built with a durable painted galvanized steel cabinet.
The MRCOOL® VersaPro® 2nd Gen delivers dependable performance, future-ready refrigerant, quiet airflow, and modern smart controls. An excellent upgrade for year-round, efficient comfort.
More Air Conditioners
129 productsCostway 10k BTU 4-in-1 Portable Air Conditioner 350 sq ft (White)
Costway 10k BTU 4-in-1 Portable Air Conditioner 350 sq ft (Black)
Costway 10k BTU 3-in-1 Portable Air Conditioner 350 sq ft (Black)
Related materials