MRCOOL VersaPro® 2nd Gen 60k BTU 5-Ton 15.2 SEER2 Ducted Central Air Conditioner with Heat Pump
- SpecificationCompareSee all
- TypeCentral Systems
- BTU Capacity54000 BTU
- Max. Coverage Area2500 sq.ft.
- Tonnage5 Ton
- SEER215.2 SEER2
Customer reviews & Questions
Specification
| US Made | US Made |
| Zones | 1-zone |
| Manufacturer | MRCOOL |
| Manufacturer Part # | MVP-60-HP-C-230A00-O |
| Type | Central Systems |
| BTU Capacity | 54000 BTU |
| Max. Coverage Area | 2500 sq.ft. |
| Tonnage | 5 Ton |
| Refrigerant Compatibility | R454B |
| Number of speeds | 4-speed |
| Phase | 1-phase |
| Voltage | 115/208-230 V |
| Decibel Rating | 65 dBA |
| Filter Type | Replaceable Filter |
| Color | Gray |
| Features |
|
| Air Handler Dimensions LxWxH | 52.99 x 21.02 x 24.49 in |
| Condenser Dimensions L x W x H | 38.58 x 16.34 x 38.39 in |
| SEER2 | 15.2 SEER2 |
| Warranty | 10-year parts / 10-year compressor |
More MRCOOL products
68 productsMRCOOL DIY 9k BTU Mini Split Air Conditioner with Heat Pump (20.2 SEER2, 115V)
MRCOOL DIY 12k BTU Mini Split Air Conditioner with Heat Pump (19.5 SEER2, 115V)
MRCOOL VersaPro® 2nd Gen 18k BTU 1.5-Ton 18.8 SEER2 Ducted Central Air Conditioner with Heat Pump
Attachments
About product
MRCOOL VersaPro® 2nd Gen 60k BTU Central Ducted Heat Pump Split — Complete System (R-454B)delivers dependable, whole-home comfort for up to 2,500 sq. ft. This 5-ton unit is rated up to16 SEER2 (matched) and built with a rugged, painted galvanized steel cabinet for long-term durability.
With smart features, quiet performance, and reliable efficiency, the MRCOOL® VersaPro® 2nd Gen is afuture-ready upgrade for year-round home comfort.
More Air Conditioners
129 productsCostway 10k BTU 4-in-1 Portable Air Conditioner 350 sq ft (White)
Costway 10k BTU 4-in-1 Portable Air Conditioner 350 sq ft (Black)
Costway 10k BTU 3-in-1 Portable Air Conditioner 350 sq ft (Black)
Related materials