MRCOOL VersaPro® 2nd Gen 48k BTU 4-Ton 16 SEER2 Ducted Central Air Conditioner with Heat Pump
- SpecificationCompareSee all
- TypeCentral Systems
- BTU Capacity48000 BTU
- Max. Coverage Area2000 sq.ft.
- Tonnage4 Ton
- SEER216.0 SEER2
Customer reviews & Questions
Specification
| US Made | US Made |
| Zones | 1-zone |
| Manufacturer | MRCOOL |
| Manufacturer Part # | MVP-48-HP-C-230A00-O |
| Type | Central Systems |
| BTU Capacity | 48000 BTU |
| Max. Coverage Area | 2000 sq.ft. |
| Tonnage | 4 Ton |
| Refrigerant Compatibility | R454B |
| Number of speeds | 3-speed |
| Phase | 1-phase |
| Voltage | 115/208-230 V |
| Decibel Rating | 65 dBA |
| Filter Type | Replaceable Filter |
| Color | Gray |
| Features |
|
| Air Handler Dimensions LxWxH | 52.99 x 21.02 x 24.49 in |
| Condenser Dimensions L x W x H | 38.58 x 16.34 x 38.39 in |
| SEER2 | 16.0 SEER2 |
| Warranty | 10-year parts / 10-year compressor |
More MRCOOL products
68 productsMRCOOL DIY 9k BTU Mini Split Air Conditioner with Heat Pump (20.2 SEER2, 115V)
MRCOOL DIY 12k BTU Mini Split Air Conditioner with Heat Pump (19.5 SEER2, 115V)
MRCOOL VersaPro® 2nd Gen 18k BTU 1.5-Ton 18.8 SEER2 Ducted Central Air Conditioner with Heat Pump
Attachments
About product
MRCOOL® VersaPro® 2nd Gen 48k BTU Central Ducted Heat Pump Split — Complete System (R-454B)delivers dependable, whole-home heating and cooling for spaces up to 2,000 sq. ft. This 4-ton system is rated up to16.5 SEER2 (matched) and built with a rugged galvanized steel cabinet for long-term durability.
The MRCOOL® VersaPro® 48k BTU Heat Pump delivers reliable performance, versatile installation, quiet comfort, and smart energy-saving features—making it a strong choice for year-round whole-home climate control.
More Air Conditioners
129 productsCostway 10k BTU 4-in-1 Portable Air Conditioner 350 sq ft (White)
Costway 10k BTU 4-in-1 Portable Air Conditioner 350 sq ft (Black)
Costway 10k BTU 3-in-1 Portable Air Conditioner 350 sq ft (Black)
Related materials