Q CELLS 430W Solar Panel 108 Cell Q.TRON HQC-430-QTRON-BKM-G2.H+-DCA Assembled in the USA
- SpecificationCompareSee all
- Rated Power Output 430 W
- Voltage (VOC)39.32 V
- Number of cells108 Cell
- Cell TypeMonocrystalline
Customer reviews & Questions
Specification
| Rated Power Output | 430 W |
| Voltage (VOC) | 39.32 V |
| Maximum String Voltage | 1000 V |
| Number of cells | 108 Cell |
| Technology | Q.ANTUM NEO |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Rated Efficiency | 22.0 % |
| Connector Type | Stäubli MC4 |
| Backsheet Color | Black Backsheet |
| Frame Color | Black Frame |
| Dimensions LxWxH | 67.8 × 44.6 ×1.18 in |
| Weight | 46.7 lbs |
| Manufacturer | Hanwha Q CELLS |
| Manufacturer Part # | HQC-430-QTRON-BKM-G2.H+-DCA |
| Operating Temperatures | −40°F to +185°F |
| Scope of Application |
|
| Use |
|
| Warranty | 25-year product warranty and 25-year linear performance warranty |
More Hanwha Q CELLS products
4 productsQ CELLS 410W Solar Panel 132 Cell Q.PEAK DUO BLK ML-G10+ Assembled in USA Clearance
Q CELLS 410W Solar Panel 132 Cell Q.PEAK DUO HQC-410-QPD-BKML-G10.C+-DCA Assembled in the USA
Q CELLS 430W Solar Panel 108 Cell HQC-430-QTRON-BKM-G2.H1+-AC-DCA Assembled in the USA
Attachments
FAQ
Close-wattage solar panels
8 productsHyundai 435W Solar Panel 108 Half-Cell HiN-T435NF(BK)
Jinko Solar 430W Solar Panel 108 Cell All-Black JKM430N-54HL4-B Clearance
Mission Solar 435W Solar Panel 108 Cell Monofacial N-Type MSX10-435HN0B Assembled in USA
About product
This item includes domestic content and, if used in accordance with the provisions set forth by the IRS, may qualify the taxpayer for a Domestic Content Bonus Credit.
Domestic components: junction box
HQC-430-QTRON-BKM-G2.H -DCA is a model that uses a number of technologies to bring durability and performance to the next level. Q CELLS made solar cells in Q.TRON BLK-M-G2 -DCA Series two times smaller than the standard size, thus reducing power loss and improving low-light behavior. Given its size and weight, the panel's efficiency of 22.0% is quite impressive. And while conventional panels absorb photons only on one side, bifacial modules absorb photons on both sides simultaneously. Thanks to the technology, this model can be up to 30% more efficient. The cell surface, back foil, and frame are completely black, giving the model unrivaled aesthetics. Q CELLS offers 25 years of product warranty and guarantees 90.58% of original performance after 25 years of operation.
Q CELLS Q.TRON panels fully use the firm's innovations, for which Q CELLS has received several distinctions. With Q.ANTUM NEO technology, more electricity can be produced per square foot of PV modules. As a result, there will be fewer clamps and racks required during installation. All of which lowers your overall expenses and accelerates the payback period.
Multiple tests are part of the Q CELLS tight production requirements, which offer the highest level of quality assurance. Because of the facilities' high degree of automation, the business is able to uphold strict standards and minimize the number of warranty claims to an absolute minimum.
The amount of power output loss experienced by these panels during the first year of operation will not exceed 1.5%. The average yearly power drop from the second to the 25th year will not surpass 0.33%. After 25 years, the module will still produce more than 90.58% of its initial output.
This module is weatherproof due to the 1.18" frame manufactured from black anodised aluminium and a layer of safety tempered glass. The modules' front and rear sides can withstand loads of 8100 and 3600 Pa, respectively.
67.8" x 44.6" x 1.18"
46.7 lb
More US assembled products
27 productsCW Energy 450W Solar Panel 108 Cell All-Black CWT450-108TNFB10 Assembled in the USA Clearance
Q CELLS 410W Solar Panel 132 Cell Q.PEAK DUO BLK ML-G10+ Assembled in USA Clearance
Sirius 410W Solar Panel 108 Cell All-Black ELNSM54M-HC-410 Assembled in the USA
Related materials
More Solar Panels
109 productsMeyer Burger 375W Solar Panel 120 Cell All-Black MB_B120AyB_375 Clearance
Alexus Solar 400W Panel ALEX-400-B-54-S Clearance
JA Solar 405W Solar Panel 108 Cells JAM54S31-405/MR Clearance