Q CELLS 415W Solar Panel 132 Cell Q.ANTUM Q.PEAK DUO All-Black HQC-415-QPD-BKML-G10.C+-DCA Domestic Content
- SpecificationCompareSee all
- Rated Power Output 415 W
- Voltage (VOC)45.41 V
- Number of cells132 Cell
- Cell TypeMonocrystalline
Customer reviews & Questions
Specification
| Rated Power Output | 415 W |
| Voltage (VOC) | 45.41 V |
| Maximum String Voltage | 1000 V |
| Number of cells | 132 Cell |
| Technology | Q.ANTUM |
| Rated Efficiency | 21.1 % |
| Connector Type | Stäubli MC4; IP68 |
| Backsheet Color | Black Backsheet |
| Frame Color | Black Frame |
| Dimensions LxWxH | 74.0 x 41.1 x 1.26 in |
| Weight | 48.5 lbs |
| Pallet Qty | 32 |
| Manufacturer | Hanwha Q CELLS |
| Manufacturer Part # | HQC-415-QPD-BKML-G10.C+-DCA |
| Operating Temperatures | −40°F to +185°F |
| Scope of Application |
| Use |
| Warranty | 25 Year Product and Performance Warranty |
More Hanwha Q CELLS products
7 productsQ CELLS 410W Solar Panel 132 Cell Q.ANTUM Q.PEAK DUO BLK ML-G10+ Assembled in USA Clearance
Q CELLS 430W Solar Panel 108 Cell Q.ANTUM NEO QTRON-BKM-G2.H+-DCA Domestic Content
Q CELLS 410W Solar Panel 132 Cell Q.ANTUM DCA.17Q.PEAKDUOBLKML-G10.A+410
Attachments
About product
Domestic components: junction box, encapsulant, backsheet
HQC-415-QPD-BKML-G10.C -DCA is resistant to PID, salt, acid and ammonia. It can also withstand up to 5400 Pa mechanical load on the front and 3600 Pa on the back. Such robustness is mainly due to the 1.26" thick Black anodised aluminium frame and a layer of protective glass.
74" x 41.1" x 1.26"