Trina 445W Solar Panel 144 Cell N-Type i-TOPCon Bifacial All-Black TSM-445-NEG9RC.27
- SpecificationCompareSee all
- Rated Power Output 445 W
- Voltage (VOC)52.6 V
- Number of cells144 Cell
- Cell TypeMonocrystalline
Customer reviews & Questions
Specification
| Rated Power Output | 445 W |
| Voltage (VOC) | 52.6 V |
| Maximum String Voltage | 1500 V |
| Number of cells | 144 Cell |
| Technology |
| Rated Efficiency | 22.3 % |
| Connector Type | MC4 EVO2 / TS4 PLUS / TS4 |
| Frame Color | Black Frame |
| Dimensions LxWxH | 69.37 x 44.65 x 1.18 in |
| Weight | 46.3 lbs |
| Pallet Qty | 36 |
| Manufacturer | Trina Solar |
| Manufacturer Part # | TSM-445-NEG9RC.27 |
| Operating Temperatures | −40°F to +185°F |
| Scope of Application |
| Use |
| Warranty | 15-year product warranty and 30-year power guarantee |
More Trina Solar products
3 productsTrina 415W Solar Panel 144 Cell PERC Bifacial All-Black TSM-415NE09RC.05 Clearance
Attachments
About product
Non-CEC-Certified Solar Panels
Trina Solar guarantees limited degradation over the ensuing 30 years. The performance will only degrade by a maximum of 1% the first year, and then only by a maximum of 0.4% yearly after that. After 30 years, your modules will still show at least 87.40% of nominal capacity. A substantial 15-year product warranty is also included with this 445 W Trina Solar panel.
The 1.18" frame, built of anodized aluminum alloy and a layer of protective tempered glass make this module weather-resistant. The front side of the modules can withstand a 5400 Pa load, whereas the back side can withstand a 4000 Pa load.
69.37" x 44.65" x 1.18"