Canadian Solar 440W Solar Panel 96 Cell All-Black CS6.2-48TM-440
- SpecificationCompareSee all
- Rated Power Output 440 W
- Voltage (VOC)35.4 V
- Number of cells96 Cell
- Cell TypeMonocrystalline
Customer reviews & Questions
Specification
| Rated Power Output | 440 W |
| Voltage (VOC) | 35.4 V |
| Maximum String Voltage | 1500 V |
| Number of cells | 96 Cell |
| Technology | TOPCon |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Rated Efficiency | 22.0 % |
| Connector Type | MC4 |
| Frame Color | Black Frame |
| Dimensions LxWxH | 69.4 x 44.6 x 1.38 in |
| Weight | 48.1 lbs |
| Manufacturer | Canadian Solar |
| Manufacturer Part # | CS6.2-48TM-440 |
| Operating Temperatures | −40°F to +185°F |
| Scope of Application | Buildings |
| Use |
|
| Warranty | 25 Years Industry Leading Product Warranty on Materials and Workmanship / 30 Years Linear Power Performance Warranty |
More Canadian Solar products
18 productsCanadian Solar 395W Solar Panel 108 Cell HiKu6 All-Black CS6R-395MS-HL Clearance
Delivery on Apr 13–16
Canadian Solar 545W Solar Panel 144 Cells Bifacial CS6W-545MB-AG Wholesale 35 panels per pallet
Ready to ship on Apr 13–16
Attachments
FAQ
Close-wattage solar panels
21 productsAbout product
Among the newest offerings of Canadian Solar, CS6.2-48TM-440H-US is part of the CS6.2-48TM-H-US series. These panels use state-of-the-art technology to achieve high efficiency and dependability.
Canadian Solar employs full-sized solar cells for this model. Given its size and weight, CS6.2-48TM-440H-US efficiency of 22.0% is quite impressive. The innovations made the appearance of the panel as impressive as the specs. A mere 1.38" thick, this model is completely black with a smooth surface. This beauty doesn’t compromise the quality or reliability of the panel. Canadian Solar provides 25 years of product warranty and guarantees that after 30 years, performance will be at 87.4% or more.
This Canadian Solar panel produces 440 W of power at 22.0 percent efficiency. High levels of energy output are reached by utilizing the most recent innovations in the solar sector. A more efficient panel produces more per square foot and pays for itself sooner.
Even under extreme heat, CS6.2-48TM-440H-US maintains high efficiency. You may take advantage of the sunniest hours because it loses just -0.29% of efficiency for every 1.8°F over 77°F.
CS6.2-48TM-440H-US receives multiple quality checks throughout the manufacturing process and is subject to stringent quality and reliability testing. The manufacturing facilities are highly automated, eliminating the risk of human error. Canadian Solar is dedicated to quality, safety and reliability to ensure you get the very best.
In the first year of service, these panels will lose no more than 1% of their power output. The average yearly power drop from the second to the 30th year will be no more than 0.4%. After 30 years, the modules will retain more than 87.4% of their initial output.
PID, salt, acid and ammonia cannot harm CS6.2-48TM-440H-US. Furthermore, it has a mechanical load resistance of up to 8100 Pa in the front and 5600 Pa in the back. A layer of protective glass and 1.38" thick anodized aluminum alloy frame are the primary reasons for its toughness.
The panel has a sleek, all-black style that complements any roof beautifully. Canadian Solar uses unique treatment and selection procedures to guarantee optimum cell color. The cells are connected by thinner wires, and from a distance, the surface of the modules seems seamless and smooth.
69.4" x 44.6" x 1.38"
48.1 lb
More Solar Panels
104 productsAlexus Solar 400W Panel ALEX-400-B-54-S Clearance
Pickup on Fri, Apr 10 from Orlando, FL
Delivery on Apr 09–14
JA Solar 405W Solar Panel 108 Cells JAM54S31-405/MR Clearance
Pickup on Fri, Apr 10 from Orlando, FL
Delivery on Apr 09–14
Related materials