Canadian Solar 520W Solar Panel 144 Cells Bifacial 6W-MB-AG-520 Commercial 560 panels per Container (Truckload)
- SpecificationCompareSee all
- Rated Power Output 520 W
- Voltage (VOC)40.2 V
- Number of cells144 Cell
- Cell TypeMonocrystalline
Customer reviews & Questions
Specification
| Rated Power Output | 520 W |
| Voltage (VOC) | 40.2 V |
| Maximum String Voltage | 1000/1500 V |
| Number of cells | 144 Cell |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Rated Efficiency | 20.2 % |
| Connector Type | T4 series or H4 UTX or MC4-EVO2 |
| Frame Color | Silver Frame |
| Dimensions LxWxH | 89.1 x 44.7 x 1.38 in |
| Pallet dimensions LxWxH | 89.1 x 44.7 x 27.6 in |
| Pallet Qty | 30 |
| Manufacturer | Canadian Solar |
| Manufacturer Part # | 6W-MB-AG-520 |
| Operating Temperatures | −40°F to +185°F |
| Scope of Application | Buildings |
| Use |
|
| Warranty | 12 year Product Warranty / 30 year Linear Power Warranty |
More Canadian Solar products
17 productsAttachments
About product
6W-MB-AG-520 is a model that uses a number of technologies to bring durability and performance to the next level. The Passivated Emitter Rear Contact (PERC) technology ensures excellent power output. This solar cell type employs an additional reflective layer to absorb more sunlight.
To further boost the performance, Canadian Solar employs half-cut cell technology. Each of the panel’s 144 cells is only half the size of a traditional solar cell. This grants 6W-MB-AG-520 lower resistive losses and better shade tolerance. As a result, the panel achieves an impressive efficiency of 20.2%. And while conventional panels use only one side to absorb photons, bifacial modules employ both sides at the same time. Thanks to the technology, this model can be up to 30% more efficient. Canadian Solar paid as much attention to durability as they did to performance. 6W-MB-AG-520 is guaranteed to retain at least 84.95% of output after 30 years. Product warranty for this panel lasts 12 years.
PERC technology improves on an already high efficiency of 20.2 percent. The manufacturer created an efficient and highly durable model by adding a robust PID resistance and unique glass lamination on top. 6W-MB-AG-520 produces 520 W of power under standard test conditions.
The heat is less of a threat with this module: with one of the lowest temperature coefficients in the industry, 6W-MB-AG-520 loses just -0.35% of efficiency for every 1.8°F above 77°F.
6W-MB-AG-520 is subject to rigorous quality and reliability testing as well as many quality checks throughout the production process. The level of automation in the manufacturing facilities virtually eliminates human error. To guarantee that you receive the finest, REC is committed to quality, safety and dependability.
Canadian Solar guarantees limited degradation over the ensuing 30 years. The performance will only degrade by a maximum of 2% the first year, and then only by a maximum of 0.45% yearly after that. After the 30 years are over, your modules will still show at least 84.95% of nominal capacity. A substantial 12-year product warranty is also included with this 520 W Canadian Solar solar panel.
The 1.38" frame built of anodized aluminum alloy and a layer of protective tempered glass make this module weather-resistant. The front side of the modules can withstand a 5400 Pa load, whereas the back side can withstand a 2400 Pa load.
89.1" x 44.7" x 1.38"
71.4 lb
Close-wattage solar panels
15 productsMore Commercial Solar Panels
97 productsRelated materials
Inside A1 SolarStore Scholarship Season 3: Student-Led Solutions Shaping the Future of Clean Energy
FEOC Compliance in 2026: What It Is—and Why “Compliant” Panels Are Almost a Myth
How to cut metal roofing: Tools, techniques, and safety tips
Roof tiles types: Your complete guide to materials, costs, and selection