Canadian Solar 680W Solar Panel 132 Cells Bifacial CS7N-TB-AG-680 Commercial 496 panels per Container (Truckload)
- SpecificationCompareSee all
- Rated Power Output 680 W
- Voltage (VOC)47.1 V
- Number of cells132 Cell
- Cell TypeMonocrystalline
Customer reviews & Questions
Specification
| Rated Power Output | 680 W |
| Voltage (VOC) | 47.1 V |
| Maximum String Voltage | 1000/1500 V |
| Number of cells | 132 Cell |
| Rated Efficiency | 21.9 % |
| Connector Type | T6 or MC4 series |
| Frame Color | Silver Frame |
| Dimensions LxWxH | 93.9 x 51.3 x 1.38 in |
| Pallet dimensions LxWxH | 93.9 x 51.3 x 42.78 in |
| Weight | 83.6 lbs |
| Pallet Qty | 31 |
| Manufacturer | Canadian Solar |
| Manufacturer Part # | CS7N-TB-AG-680 |
| Operating Temperatures | −40°F to +185°F |
| Scope of Application | Buildings |
| Use |
| Warranty | 12 year Product Warranty / 30 year Linear Power Warranty |
More Canadian Solar products
23 productsCanadian Solar 395W Solar Panel 108 Cell Mono PERC HiKu6 All-Black CS6R-395MS-HL Clearance
Attachments
About product
An already high efficiency of 21.9% is further enhanced by PERC technology. By adding a solid PID resistance and special glass lamination on top, the manufacturer ended up with an efficient and very durable model. Under standard test conditions, CS7N-680TB-AG outputs 680W of power.
CS7N-680TB-AG design makes it suitable for both residential and business rooftops. The use of a strong 1.38" frame composed of aluminum alloy boosts durability and strength. The model can withstand a significant snow load of up to 5400 Pa. The panel's back can withstand 2400 Pa, guaranteeing that your system will resist even the fiercest winds.
93.9" x 51.3" x 1.38"