Canadian Solar 545W Solar Panel 144 Cells PERC Bifacial CS6W-545MB-AG Wholesale 35 panels per pallet
- SpecificationCompareSee all
- Price per Watt0.36
- Rated Power Output 545 W
- Voltage (VOC)49.4 V
- Number of cells144 Cell
- Cell TypeMonocrystalline
Customer reviews & Questions
Specification
| Rated Power Output | 545 W |
| Voltage (VOC) | 49.4 V |
| Maximum String Voltage | 1000/1500 V |
| Number of cells | 144 Cell |
| Technology |
| Rated Efficiency | 21.2 % |
| Connector Type | T6 or MC4 series |
| Frame Color | Silver Frame |
| Dimensions LxWxH | 89.2 x 44.6 x 1.18 in |
| Pallet dimensions LxWxH | 89.2 x 44.6 x 41.3 in |
| Weight | 70.80 lbs |
| Pallet Qty | 35 |
| Manufacturer | Canadian Solar |
| Manufacturer Part # | CS6W-545MB-AG |
| Operating Temperatures | −40°F to +185°F |
| Scope of Application |
| Use |
| Warranty | 12/ 30-year see warranty details |
More Canadian Solar products
22 productsCanadian Solar 395W Solar Panel 108 Cell Mono PERC HiKu6 All-Black CS6R-395MS-HL Clearance
Attachments
About product
The PERC technology further improves an already excellent efficiency of 21.2 percent. A reliable PID resistance and a unique glass lamination were added by the maker, which ultimately produced a model that was effective and extremely durable. 545MB-AG produces 545 W of power under typical test settings.
89.2" x 49.4" x 1.18"