Canadian Solar 660W Solar Panel 132 Cells Bifacial 7N-MB-AG-660 Commercial 496 per Container (Truckload)
- SpecificationCompareSee all
- Rated Power Output 660 W
- Voltage (VOC)38.3 V
- Number of cells132 Cell
- Cell TypeMonocrystalline
Customer reviews & Questions
Specification
| Rated Power Output | 660 W |
| Voltage (VOC) | 38.3 V |
| Maximum String Voltage | 1000/1500 V |
| Number of cells | 132 Cell |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Rated Efficiency | 21.2 % |
| Connector Type | T6 or T4 series or MC4-EVO2 |
| Frame Color | Silver Frame |
| Dimensions LxWxH | 93.9 x 51.3 x 1.38 in |
| Pallet dimensions LxWxH | 93.9 x 51.3 x 42.78 in |
| Pallet Qty | 31 |
| Manufacturer | Canadian Solar |
| Manufacturer Part # | 7N-MB-AG-660 |
| Operating Temperatures | −40°F to +185°F |
| Scope of Application | Buildings |
| Use |
|
| Warranty | 12 year Product Warranty / 30 year Linear Power Warranty |
More Canadian Solar products
19 productsAttachments
About product
7N-MB-AG-660 is a model that uses a number of technologies to bring durability and performance to the next level. The Passivated Emitter Rear Contact (PERC) technology ensures excellent power output. This solar cell type employs an additional reflective layer to absorb more sunlight.
The use of half-cut cell technology is an additional perk. The solar cells of 7N-MB-AG-660 are half the size of those found in standard panels. Major advantages include reduced power consumption, extended life and enhanced efficiency in low-light conditions. As a result, the panel achieves an impressive efficiency of 21.2%. And while conventional panels use only one side to absorb photons, bifacial modules employ both sides at the same time. Thanks to the technology, this model can be up to 30% more efficient. Canadian Solar provides 12 years of product warranty and guarantees that after 30 years, performance will be at 84.95% or more.
7N-MB-AG-660 guarantees the highest power output. PERC technology and potent antireflective coating result in 21.2% module efficiency. This is significantly higher than average, which will result in substantial extra savings over the years of operation.
At high working temperatures, a low temperature coefficient equals increased energy generation. Every 1.8°F over 77°F results in a model's efficiency loss of just -0.34 percent.
Canadian Solar stringent production requirements include various tests to guarantee high quality. The facilities are highly automated, allowing the manufacturer to maintain high standards while keeping warranty claims to a minimum.
The amount of power output loss experienced by these panels during the first year of operation will not exceed 2%. The average yearly power drop from the second to the 30th year will not surpass 0.45%. After 30 years, the module will still produce more than 84.95% of its initial output.
The 1.38" frame built of anodized aluminum alloy and a layer of protective tempered glass make this module weather-resistant. The front side of the modules can withstand a 5400 Pa load, whereas the back side can withstand a 2400 Pa load.
93.9" x 51.3" x 1.38"
83.6 lb
Close-wattage solar panels
11 productsHyundai Energy Solutions 640W Solar Panel 156 Cell Bifacial HiS-T640NJ
Pickup on Fri, Apr 10 from Orlando, FL
More Commercial Solar Panels
105 productsRelated materials