OutBack Power SkyBox 5 kW Hybrid Inverter SBX5048-120/240 Clearance
- SpecificationCompareSee all
- Size5 kW
- PhasesSingle-Phase
- Cell TypeMonocrystalline
Customer reviews & Questions
Specification
| Size | 5 kW |
| US Made | US Made |
| Phases | Single-Phase |
| AC Output Voltage | 120/240 VAC |
| Battery Nominal DC Input | 48 VDC |
| Max Input PV Voltage | 600 Voc |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Features |
|
| Dimensions LxWxH | 21 x 9.4 x 47 in |
| Weight | 110.6 lbs |
| Manufacturer | OutBack Power Systems |
| Manufacturer Part # | SBX5048-120/240 |
| Operating Temperatures | –4°F to 140°F |
| Scope of Application |
|
| Use |
|
More OutBack Power Systems products
3 productsOutback Power VFXR3648A-01 3.6 kW FXR Series Grid/Hybrid Inverter/Charger
Outback Power VFXR2812A 2.8 kW FXR Series Grid/Hybrid Inverter/Charger
Attachments
About product
LIQUIDATION SALE
All Liquidation Sale items are sold “as-is” with no returns, refunds, exchanges of any kind. By completing your purchase, you acknowledge and accept these terms in full.
The OutBack Power SkyBox 5 kW String Inverter SBX5048-120/240 is a true hybrid inverter that redefines energy management by integrating solar, storage, and grid power into a single intelligent system. Designed for both grid-tied and off-grid applications, SkyBox gives homeowners and installers the flexibility to create efficient, resilient, and future-ready solar energy systems with simplified installation and dynamic power control.
The SkyBox SBX5048-120/240 combines a grid-tied inverter, battery inverter, and charge controller into one streamlined unit. Its transformerless, ungrounded design supports up to 600V PV input and eliminates the need for external components such as charge controllers or communication boxes—cutting installation time and system complexity. This integrated approach makes SkyBox ideal for solar storage projects where flexibility and scalability are key.
SkyBox intelligently manages power flow between the grid, solar array, batteries, generator, and home loads. It supports time-of-use optimization, net metering, and non-export modes to maximize energy independence and savings. The inverter also provides 5,000 VA of continuous power with seamless backup capability and meets all UL 1741 SA, CA Rule 21, and HECO Rule 14H standards for advanced grid interaction.
Not ready for batteries? Install SkyBox now as a high-efficiency grid-tied inverter and easily add energy storage later—no rewiring or retrofitting required. Compatible with a wide range of 48V battery chemistries, including lithium-ion, SkyBox adapts to evolving energy needs and technologies, offering long-term investment protection and system scalability.
Rugged and reliable, SkyBox is NEMA 3R rated for outdoor use and operates across a wide temperature range from -20°C to 60°C. Each unit undergoes Highly Accelerated Life Testing (HALT) to ensure long-term durability, backed by OutBack Power’s legacy of quality and innovation in renewable energy systems.
21" x 9.4" x 47"
110.6 lb
More Clearance
55 productsEnphase IQ8PLUS Microinverter EN-IQ8PLUS-72-M-US
Enphase IQ8MC Microinverter EN-IQ8MC-72-M-US
Enphase IQ8AC Microinverter IQ8AC-72-M-US
Related materials